Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 
Miesięcznik CHEMIK i... 
Autor Wiadomość
@ADMINISTRATOR

Dołączył(a): 10 gru 2003, o 00:09
Posty: 735
Lokalizacja: Warszawa
Post Miesięcznik CHEMIK i...
Miesięcznik CHEMIK nauka-technika-rynek miał okazję gościć z programem Słonecznej Chemii na Warszawskiej Nocy Muzeów. Wraz ze studentami, członkami Koła Naukowego Studentów Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej staraliśmy się przedstawić założenia programu Słonecznej Chemii, zaprezentować CHEMIKA light i przedstawić chemię łatwo i przyjemnie za pomocą kilku efektownych i ciekawych pokazów chemicznych.

Zapraszam do lektury 1 numeru kwartalnika CHEMIK light...

Czekamy na komentarze z waszej strony ;)

Reszta na:
http://www.miesiecznikchemik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1409:chemik-light-nr-1-2010&catid=132:chemik-light&Itemid=272&lang=pl

Projekt jest współfinansowany przez MNiSW.

Pozdro
Tchemik

_________________
Obrazek
Tchemik.Pl


Ostatnio edytowano 31 lip 2010, o 14:58 przez Tchemik, łącznie edytowano 2 razy



24 maja 2010, o 20:43
Zobacz profil
*
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 sty 2009, o 20:17
Posty: 591
Lokalizacja: Orzysz / W-wa UW
Post 
Świetnie się prezentuje. Bardzo ciekawe artykuły (świetny jest ten z inteligentnymi polimerami). Wszystko kolorowe, bardzo przejrzyste, przyjemnie się czyta i ogląda ;)
Ciekawostka o termicie - myślę, że każdy który łapie się za takie czasopismo ma obowiązek wiedzieć co to jest termit ^^
I sudoku - po prostu wymiata :D


Powodzenia i dalszych sukcesów :)
Rajek

_________________
"Nie poradzisz nic bracie mój, gdy na tronie siedzi..."

ObrazekObrazek


24 maja 2010, o 21:55
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 kwi 2009, o 21:22
Posty: 91
Post 
Naprawde wszystko w jak najlepszym porządku !! !! !! :D
"Wytrysk Ludwika" po prostu mnie powalił :lol: :lol:
Czekam na następne wydania z wielką niecierpliwością :wink:
Pozdrawiam :wink:

_________________
Aby do czegoś dojść, trzeba wyruszyć w drogę :wink:


24 maja 2010, o 22:25
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1503
Lokalizacja: SRC
Post 
No! Bardzo ciekawe i szczerze mówiąc czegoś takiego brakuje na polskim rynku. Kiedyś były np. książki Sękowskiego, obecnie te znajdujące się w bibliotekach już się powoli rozpadają a e-booki to nie to (tzn. przyjmuję (i mam nadzieję) , że Chemik light będzie się ukazywał też w wersji drukowanej bo wtedy była by to na pewno lepsza lekturka od bravo). Może być to też taki zbiór śmietanki internetowej wiedzy ( :/ skąd mi się to wzięło?)
No ale jestem bardzo pozytywnie zaskoczony bo chyba każdy od poziomu 1 do półprofesjonalisty znajdzie coś dla siebie :)
Więc powodzenia i czekam na więcej.


24 maja 2010, o 22:55
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 lip 2007, o 22:02
Posty: 29
Lokalizacja: Poznań
Post 
Do prawdy godna podziwu no i pochwały inicjatywa ;) Myślę, że forma i sposób przedstawienia treści skłaniają do ich wręcz pożerania :P Sam pamiętam, jak lubiłem czytywać Sękowskiego, napisanego dość podobnym stylem :P


24 maja 2010, o 23:42
Zobacz profil
@ADMINISTRATOR

Dołączył(a): 10 gru 2003, o 00:09
Posty: 735
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Ależ oczywiście ze CHEMIK light wdawany jest w formie papierowej :)

Przez pierwszy rok gazeta jest za darmo dystrybuowana do 1000 najlepszych szkół wg jakiegoś tam rankingu.

Po roku chcemy z tą gazetką wejść do kiosków jako taka chemiczna alternatywa dla gazet typu Wiedza i życie etc, etc.

Cieszą mnie wasze opinie ;)

Fajnie że podoba się to co się tyle czasu przygotowuje i na co się tyle pracy poświęca :)

Jak tam wrażenia na temat mojego artu o MW w górnictwie? Tylko mi nie słodzić, szczere opinie chce przeczytać ;)

Pozdro
J.B.

_________________
Obrazek
Tchemik.Pl


25 maja 2010, o 08:17
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 gru 2006, o 18:27
Posty: 211
Lokalizacja: Szczecinek
Post 
Fajny pomysł z tym miesięcznikiem.
Nie pisałbym tu gdyby nie jedna uwaga- napisałeś,że klej cyjanoakrylowy wysycha- mi nie odpowiada to stwierdzenie, bo z tego co ja wiem to cyjanoakryl polimeryzuje pod wpływem pary wodnej z odszczepieniem cząsteczki metanalu. Niskie pH utrzymuje monomery cyjanoakrylanów w postaci.... no niech będzie monomerów. Podwyzszenie pH powoduje, iż monomery polimeryzują. Można to łatwo zauważyć, iż np. w roztworze NaOH nie zdążysz nawet zaobserwować ciekłych cyjanoakrylanów- tak szybko się łączą ze sobą. Powodem jest usunięcie na bazie przereagowania kwaśnych stabilizatorów kleju.
Ale to tak na marginesie, by na przyszłość wiadomo było na czym polega proces "schnięcia" Superglue.
Ciekaw jestem, jaki masz pomysł na materiał na przyszły miesięc
:roll:


25 maja 2010, o 14:41
Zobacz profil
@ADMINISTRATOR

Dołączył(a): 10 gru 2003, o 00:09
Posty: 735
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Ano widzisz... i tu sie mylisz...

Nie co do mechanizmu schniecia... lecz co do metody przedstawienia...

To jest gazeta dla wszystkich, takze tych ktorzy tej chemii nie lubia a my chcemy ich przekonac ze jest inaczej.

Jak bysmy sie zaczeli rozpisywac o metode 'wysychania' kleju to na bank tego nikt nie bedzie chcial czytac. A tak kazdy wie ze klej wysycha i jest git ;) Po co komu mechanizm polimeryzacji cyjanoakrylowych klejów.

Dodatkowo ten akurat art nie jest moj :)

Moje jest:
GORNICTWO TO NIE TYLKO DYNAMIT
WEZE FARAONA
TERMINOLOGIA

Pozdro
Tchemik

_________________
Obrazek
Tchemik.Pl


25 maja 2010, o 22:45
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 gru 2006, o 18:27
Posty: 211
Lokalizacja: Szczecinek
Post 
Dobra, dziś odpuszcze ... tylko że wyrażanie jakiś zjawisk, nietylko chemicznych niesmaczy mnie.
Tylko że musisz wziąść pod uwage, iż większość czytelników to osobowości stykające się troszke częściej z chemią, niż "przeciętny średni Polak" i dobrze byoby zadbać o ścisość rzeczową??
Kurcze jakies problemy z koncentracją mam...


26 maja 2010, o 16:22
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 lip 2007, o 22:02
Posty: 29
Lokalizacja: Poznań
Post 
Moim zdaniem, większość czytelników w założeniu nie ma większych doświadczeń związanych z chemią, ponieważ targetem jest młodzież "okołogimnazjana", mam rację? :P My tu tylko doświadczamy, że tak powiem, prezentacji celem konstruktywnej krytyki, ale nie na przesadnym poziomie chemicznym, chyba bardziej chodzi o opinię na temat podejścia pedagogicznego :P


26 maja 2010, o 20:40
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post 
Mi się podoba, a nawet bardzo. Znalazłem kilka literówek, dobrze było by usunąć je z wersji do druku, ale pewnie już poszło z błędami :) Nie można wszystkiego tłumaczyć ściśle tak jak to rzeczywiście wygląda, czasem trzeba przyjmować pewne uproszczenia. Wyobraź sobie np. ze w klasie 1 gim pani tłumaczy reakcje siarki z tlenem: Gdy powie,że siarka utlenia się wszyscy załapią że chodzi o łączenie się z tlenem/potoczne spalanie etc. Na poziomie gimnazjum to wystarczy. Gdyby nauczyciel zaczął tłumaczyć : właściwie to siarka oddaje elektrony, tlen z powodu tego że jest bardziej elektroujemny uzyskuje ujemny stopień utlenienia, gdyż wg skali Paulinga silniej przyciąga elektrony, co jest związane ze zmniejszaniem się promienia atomowego...............................bla bla bla..........
Jak myślisz ktoś zainteresował by się chemią w gimnazjum?
Pozdrawiam :wink:


26 maja 2010, o 22:53
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 lip 2007, o 22:02
Posty: 29
Lokalizacja: Poznań
Post 
Mi się podoba jeszcze layout :D


26 maja 2010, o 23:09
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 14 sty 2009, o 19:45
Posty: 492
Lokalizacja: Zgierz
Post 
Literówki też zauważyłem, ale szanowny Pit mnie ubiegł ;)
Cytuj:
1) Prawdopodobnie któraś z toksyn, lub ich mieszanina, podana w odpowiedniej ilości znosi działanie tetrodotoksyny pozorując efekt zmartwychwstania. (...) Budowa chemiczn? tetradotoksyny
2) Obecnie prowadzi się prace naz wyeliminowaniem azotanu(III) sozu jako uczulacza, ze względu na jego toksyczność.

Natomiast artykuł o MW bardzo mi się spodobał (szczególnie w jednym miejscu). Napisany przystępnie dla zielonych i zieleńszych ;)
Całego wydania jeszcze nie przeczytałem, teraz będą inteligentne polimery.
P.S. Tchemik nie bij, miała być krytyka konstruktywna ;)
Chociaż tak właściwie to Pit pierwszy napisał o literówkach ;p


26 maja 2010, o 23:21
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post 
za trudne to sudoku !!

a co do reszty - kawał dobrej roboty :)

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


27 maja 2010, o 07:05
Zobacz profil
@ADMINISTRATOR

Dołączył(a): 10 gru 2003, o 00:09
Posty: 735
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Dobry666 napisał(a):
Cytuj:
1) Prawdopodobnie któraś z toksyn, lub ich mieszanina, podana w odpowiedniej ilości znosi działanie tetrodotoksyny pozorując efekt zmartwychwstania. (...) Budowa chemiczn? tetradotoksyny
2) Obecnie prowadzi się prace naz wyeliminowaniem azotanu(III) sozu jako uczulacza, ze względu na jego toksyczność.

P.S. Tchemik nie bij, miała być krytyka konstruktywna ;)
Chociaż tak właściwie to Pit pierwszy napisał o literówkach ;p


Tak wiem... Ale jak się wydaje pierwszy numer ciężko wyeliminować wszystkie błędy ;)

Ten mój azotan sozu tez widziałem :lol:

W polimerach są podpisy pod wzorami zamienione.... ;)

Postaramy się aby w 'dwójce' już takich kwiatków nie było ;)

I nie stresuj się, bić nie będę, właśnie na takich opiniach mi zależy.

Pozdro
J.B.

P.S. Z czerwcowym numerem chemika wyjdzie CHEMIK light nr 2 ;)

Oczywiście dam znać i zaglądajcie na www.miesiecznikchemik.pl

_________________
Obrazek
Tchemik.Pl


27 maja 2010, o 08:32
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 14 sty 2009, o 19:45
Posty: 492
Lokalizacja: Zgierz
Post 
Wiem, wiem ;)
Przeczytałem nareszcie cały numer. Myślę, że grupie docelowej spodobają się tematy jaki i przedstawianie chemii na light poziomie :)
Artykuły też czyta się bardzo dobrze, oby tak dalej ;)


27 maja 2010, o 13:36
Zobacz profil

Dołączył(a): 22 kwi 2008, o 17:23
Posty: 235
Post 
Wreszcie przeznaczono kasę Unii Europejskiej na jakiś dobry cel... Naprawdę dobry jest ten chemik light. Rozumiem, że powstanie jeszcze wersja ,,Chemik Heavy'' ? :lol: Po wyeliminowaniu kilkunastu literówek i błędów merytorycznych będzie naprawdę super. Pozdrawiam.


27 maja 2010, o 16:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2010, o 22:07
Posty: 85
Post 
Heh... Na pewno zaprenumeruję :)

_________________
Obrazek
Dziś zrobię coś,
czego innym sie nie chce.
Jutro zrobie coś,
czego inni nie będą w stanie.


12 cze 2010, o 20:52
Zobacz profil
@ADMINISTRATOR

Dołączył(a): 10 gru 2003, o 00:09
Posty: 735
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Miesięcznik CHEMIK nauka-technika-rynek ma zaszczyt przedstawić 2 numer kwartalnika CHEMIK light.

Dziękujemy Wam bardzo serdecznie za liczne telefony, maile i wpisy na forach internetowych chwalące nasze dzieło. To dało nam potężną dawkę energii i zapału do tworzenia następnych wydań CHEMIKAlight. Dziękujemy również za wszystkie uwagi oraz propozycje zmian - obiecujemy, że weźmiemy je pod uwagę, aby kolejne numery były jeszcze ciekawsze.

<center>Projekt SŁONECZNA CHEMIA - inicjatywa Rady Programowej miesięcznika CHEMIK nauka-technika-rynek i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego.
Projekt SŁONECZNA CHEMIA jest dofinansowany przez MNiSW.
</center>

<center>Zapraszam do zapoznania się z najnowszym numerem i oczywiście czekamy na komentarze i uwagi!!!</center>

<center>Obrazek</center>

<center>http://miesiecznikchemik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1449:chemik-light-nr-2-2010&catid=132:chemik-light&Itemid=272&lang=pl</center>

Pozdrawiam
Tchemik

_________________
Obrazek
Tchemik.Pl


31 lip 2010, o 14:53
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1503
Lokalizacja: SRC
Post 
Tchemik, ponownie jestem pod wrażeniem. Teksty ciekawe, napisane prostym językiem tak, że nawet osoba nie będąca po chemii zrozumie.
Sudoku znowu trudne (ale do zrobienia). Szkoda tylko, że nie mam jak dotrzeć do wersji drukowanej :)


31 lip 2010, o 21:29
Zobacz profil
@ADMINISTRATOR

Dołączył(a): 10 gru 2003, o 00:09
Posty: 735
Lokalizacja: Warszawa
Post 
W najbliższych dniach będzie rozsyłany do szkół średnich.

Łącznie chyba ze 4000 egzemplarzy...

No cóż taka chwilowo specyfika tego pisma, może od przyszłego roku wejdziemy z tym do kiosków ;)

Dzięki.

J.B.

_________________
Obrazek
Tchemik.Pl


31 lip 2010, o 21:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 sie 2010, o 13:24
Posty: 82
Lokalizacja: Grabów
Post 
W numerze drugim CHEMIKAlight na stronie 19 w artykule pt. "Leczy, czy szkodzi? &#8722; piękne trucizny" jest mały błąd. Przy opisie konwalii majowej i glikozydów nasercowych jest zdjęcie śnieżycy wiosennej :)


18 sie 2010, o 12:45
Zobacz profil
@ADMINISTRATOR

Dołączył(a): 10 gru 2003, o 00:09
Posty: 735
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Dzieki za zwrocenie uwagi.

Nie znam sie na kwiatach, zwroce sie do autora ;)

Pozdro
J.B.

_________________
Obrazek
Tchemik.Pl


18 sie 2010, o 22:01
Zobacz profil
@ADMINISTRATOR

Dołączył(a): 10 gru 2003, o 00:09
Posty: 735
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Witam wszystkich bardzo serdecznie.

No to mamy 3 numer CHEMIK light'a

Zapraszam do lektury i komentarzy ;)

<center>Obrazek</center>

http://miesiecznikchemik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1603:chemik-light-nr-3-2010&catid=132:chemik-light&Itemid=272&lang=pl

Podrawiam
Tchemik

_________________
Obrazek
Tchemik.Pl


2 gru 2010, o 10:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..