Z opisu.... ten Niob i Hafn po 1g. tanio...., to znaczy więcej czy mniej niż 115 USD za 1g. cz. ...
Witam wywołany do odpowiedzi odpisuję...
Bardzo trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie zgadzam się z przedmówcą wiemy jednak, że na działanie toksyczne substancji i powstanie zatrucia wpływa nie tylko jej dawka, ale także jej metabolizm w żywym ustroju jak droga wprowadzenia, rozpuszczalność w płynach ustrojowych, powinowactwo do niektórych narządów organizmu , dynamizm biochemiczny, oraz warunki fizyczne i zdrowotne organizmu etc.
Przyjmując określenie Trucizna w odniesieniu do pytania słusznie ujął to Paracelsus / " wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka decyduje, że jakaś substancja nie jest trucizną "
W tym przypadku z uwagi na zbliżone dawki śmiertelne niektórych pierwiastków określenie w formie listy nie jest właściwe i nie precyzyjne, nie oddaje wiarygodnie przemian w procesie metabolizmu w ustroju np. człowieka, królika , czy szczura itp.
Przebieg procesów metabolicznych jest zupełnie inny dla ludzi i różnych gatunków zwierząt.
Wszelkie trucizny /pierwiastki/ wykazują różne powinowactwo do tkanek organizmu w zależności od danego organizmu oraz drogi jego wprowadzenia do ustroju poprzez szereg czynników takich jak postać substancji ,rozdrobnienie, ilość oraz droga wprowadzenia np. skóra , drogi oddechowe, przewód pokarmowy, itp.
Stosownie do tego możemy rozróżnić te protoplazmatyczne ,uszkadzające żywą komórkę ustroju poprzez działanie bezpośrednie na jej składniki /enzymy,tłuszcze, białka/ działają hydrolitycznie ,denaturując, osmotycznie lub wiążąco .
Jak i te działające wybiórczo na poszczególne tkanki i narządy gromadząc się w określonym miejscu wywierają tam wielkie działanie toksyczne np. poprzez mózg krew czy układ nerwowy itp.
Określenie "najbardziej toksycznego pierwiastka" jako typowana lista osobiście zmienić należy na "grupa najbardziej toksycznych pierwiastków" bez numerologii miejsca na liście uwzględniając czołówkę jako wysoce wieloczynnikowe .
Odnośnie toksyczności metali i metaloidów samo działanie trujące uzależnione jest bardzo od postaci chemicznej oraz drogi wprowadzenia do organizmu, jak wiemy najsilniejsze działanie toksyczne mają pewne związki metali i metaloidów rozpuszczalne w wodzie i płynach ustrojowych ulegające łatwo dysocjacji, dla tego dokładne określenie pewnych czynników jest tutaj konieczne

.
Jako "grupę" wysoce toksycznych pierwiastków śmiało zaliczam azot,wodór,węgiel,siarkę jako produkty przemiany metabolizmu w określonych warunkach na toksyny powodujące natychmiastową śmierć organizmu w minimalnych dawkach .
Ciekły brom zajmuje na liście zbyt wysokie miejsce w odniesieniu do np. ołowiu który w postaci metabolitu kumuluje się w organizmie podobnie do rtęci czy kadmu ciekły brom nie wywiera tego typu kumulacji.
pozdrawiam
eko