Re: Mam problem ze spektrofotometrem
Tak nie działają spektrofotometry. Zwykle próbka jest naświetlana światłem monochromatycznym więc pryzmat powinien znajdować się przed szklanym pojemnikiem. Regulacja położenia pryzmatu to regulacja długości fali, której transmitację przez próbkę odczyta fotoelement.
Twój pomysł przypomina raczej działanie Diode Array Detector.
Cóż należałoby wziąć jakąś rurę PCV, dorobić w niej zamykany otwór i przykleić w środku zaślepkę (mniej więcej w środku, w miejscu gdzie kończy się otwór) zasłaniającą jej światło, w tej zatyczce powinna być zrobiony niewielki okrągły otwór a zaraz za nim zamontować fotoelement. Potrzebujesz prosty układ elektroniczny zbudowany z woltomierza, źródła prądu, fotoelementu i wzmacniacza (np tranzystora). Po przeciwnej do fotoelementu stronie rury jest miejsce na próbkę, pryzmat, szczelinę i źródło światła.
Schemat ideowy:
[==|_|=P Ż
Od Lewej:
[ - zaślepka przednia rury PCV
== - fragment rury PCV
| - przesłona fotoelementu (z NIEWIELKIM otworem w środku), musi się on znajdować po lewej stronie przesłony tak aby światło przechodzące przez otwór padało na niego
_ - cela detektora zrobiona z wyciętej z jednej strony rury PCV (dlatego "_" a nie "="), musi ona być tak zrobiona aby była optycznie szczelnie zamykana, na jej dnie powinien być przyklejony stojak na próbkę.
| - przesłona pryzmatu (z niewielkim otworem) , przez nią wpada wiązka światła, która naświetla próbkę. UWAGA, obie przesłony (fotoelementu i pryzmatu powinny być ustawione w taki sposób aby otwory w nich się pokrywały)
= - fragment rury z pryzmatem
Ż - źródło światła
Pomiar: Regulujesz pryzmat na pożądaną długość fali (oczywiście w tym przypadku "na oko"), wstawiasz do celi próbkę, zamykasz celę i mierzysz napięcie na woltomierzu. Następnie mierzysz napięcie po napełnieniu naczynia próbką. Różnica napięć odpowiada absorbancji próbki.
Da się to zrobić ale wymaga poświęcenia.