Jestem tu nowy więc zrozumcie. Czy z tych odczynników da się zrobić coś ciekawego (głupie pytanie)? Chodzi mi o jakieś zjawiska, MW i inne, oraz jak z nich zrobić czystą (NH4)(NO3). Oto odczynniki: NaNO3, H3BO3, FeSO4x7H2O, KCl, CuSO4x5H2O, KOH, H2O2, C3H8O3, KNO3, C3H6O, KMnO4, NaOH, NaClO 15%, i i na logikę NaHCO3 oraz NaCl by się znalazło.
31 maja 2016, o 22:11
aleksanderwiel
Dołączył(a): 31 gru 2014, o 01:37 Posty: 281
Re: moje odczynniki
Trochę to jest zawężony repertuar odczynników chemicznych. Na pewno prochu czarnego z tego nie zrobisz i flashy też nie Musiałbyś dokupić kilka odczynników. A z tych substancji, które posiadasz możesz zrobić, np. chemiczną zapałkę (gliceryna + KMnO4), barwić płomienie na niebiesko lub zielono, bo posiadasz sole miedzi i żelaza, możesz zrobić jakiś karmelek lub najprostszy MW z KNO3 + sacharoza. NH4NO3 możesz tanio kupić, sprzedawane w ogrodniczym jako saletra amonowa.
_________________ Dobrze "wiem, że nic nie wiem", a "to co wiemy to kropla, czego nie wiemy ocean".
31 maja 2016, o 22:33
piotr
Dołączył(a): 31 maja 2016, o 21:52 Posty: 2
Re: moje odczynniki
1. mam też pył siarkowy, zapomniałem dopisać. 2. gliceryna + KMnO4 to też prosta rzecz i średnio zjawiskowa. (samozapłon i tyle) 3. KNO3 + sacharoza tak samo z siebie to też średnie. 4. NH4NO3 hmmm... jestem ze wsi i kupuje się co jakiś czas saletrę, mocznik (też ze 3 km. ode mnie jest takie coś z tymi wym.) ale problem jest taki, że te związki mają w sobie wapno, magnez fosfor i inne a azot całkowity na np. worku 25kg. czy 50 to bodajże 34% i no sadzę, że to tak średnio pasuje a czystej nie znalazłem. Oczywiście nie licząc po parę kilo z ceną która się nie opłaca. 5. barwienie płomienia możecie rozwinąć ten temat. Zielony płomień kiedyś tam robiłem z H3BO3. Ale czy ma to zastosowanie jakieś oprócz po prostu kolorowego płomienia. Jakieś pomysły na inne rzeczy, bo ogólnie lubię chemie i lubię się nią ,, bawić''.
31 maja 2016, o 23:04
aleksanderwiel
Dołączył(a): 31 gru 2014, o 01:37 Posty: 281
Re: moje odczynniki
Barwienie płomienia na dany kolor jest związane z emisją widma przez zjonizowane atomy danego pierwiastka, np. Na+, Cu+2. Każdy metal spala się na określony kolor, np. Sód - żółty, żelazo i nikiel - zielony, miedź - niebieski, stront - czerwono-karminowy. Aby uzyskać taki efekt potrzebna jest sól danego pierwiastka. Najlepszymi utleniaczami są azotany, a więc trzeba mieć takie związki. Rozpuszczając azotan w alkoholu możemy uzyskać ciekawy efekt chcąc oświetlić pomieszczenie. Zakładając sytuację , że nie mamy prądu, możemy zrobić ze zwykłej świeczki i soli ładną żółtą lampkę. Dla testu możesz wziąć odrobinę proszku do prania zawierającego nadwęglan sodu i rozpylić nad płomieniem palnika. Obserwowane jest żółte zabarwienie płomienia. Podobne zastosowanie ma, np. Węglan miedzi w petardach. Jest bardzo łatwy do uzyskania w domu z sody i drutów miedzianych metodą elektrolizy.
_________________ Dobrze "wiem, że nic nie wiem", a "to co wiemy to kropla, czego nie wiemy ocean".
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników