Przemiana jonów manganu to węglanu manganu

Other. Komnata pomocnicza. Nie wiesz gdzie zamieścić swoje pytanie? Zamieść je tutaj, najwyżej przeniesiemy.

Moderator: #Chemia

Przemiana jonów manganu to węglanu manganu

Postprzez GothBoyy666 » 10 lut 2019, o 02:28

Witam, mam pytanie czy jest możliwe żeby zmienić jony manganu w węglan manganu, chodzi mi o to, ze ten drugi nie rozpuszcza sie w wodzie przez co [teoretycznie] zostaje na filtrze. Jony manganu są silnie trujące i mogą powodować manganizm, ponadto weglan manganu nie rozpuszcza sie w wodzie. Mój pomysl to dodanie węglanu sodu to roztworu z jonami manganu w srodowisku kwaśnym. I tutaj moje pytanie - czy to jest możliwe? Ma ktoś pomysł na proporcje węglanu oraz kwasku cytrynowego [inne kwasy odpadają, a ten wystarczająco zakwasza roztwór]
GothBoyy666

Re: Przemiana jonów manganu to węglanu manganu

Postprzez Gbeyo » 12 lut 2019, o 09:36

Węglanem sodu możesz wytrącić jony manganu w postaci węglanu, ale nie w środowisku kwaśnym :)
Kwas węglowy jest na tyle słaby, że wyprze go praktycznie każdy inny kwas jaki masz pod ręką i nie uzyskasz wytrącenia MnCO3.
W przemyśle, do uzdatniania wody stosuje się intensywne napowietrzanie. Obecne w wodzie jony żelaza utleniają się do nierozpuszczalnego Fe(OH)3, a manganu do MnO2.
Gbeyo

Powrót do Inne