Re: Jaki Chrom ze stali przedostaje się do pożywienia +3 czy
Z tego co zrozumiałem z twojego posta, masz lekkiego (na razie) kręćka na punkcie szkodliwych substancji w jedzeniu.
Nie ma całkowicie neutralnych i nierozpuszczalnych tworzyw. Jeżeli chodzi o tworzywa metaliczne, takie jak SS, ich kompozycja jest specjalnie dobierana pod kątem minimalnego rozpuszczania się produktach żywnościowych. Nie należy panikować i wpadać w przesadę, bo można wylądować w wariatkowie, albo - co gorsza - tracić majątek na jakieś "cudowne" naczynia. Od metali nie ma ucieczki: monety, guziki, zamki, klucze, klamki, poręcze.... Ale nie tylko dotyk jest istotny, zwykły kurz zawiera sporo metali, zwłaszcza taki uliczny. Gotujesz bigos w metalowym garnku ? Odczyn takiego bigolu jest z pewnością kwaśny, długie gotowanie takiego kwasu z pewnością wypłukuje pokaźne ilości metali z garnka, większe niż gotowanie jakiegoś sosu pomidorowego. Czy jest to powód do zmartwienia ? Jak dla mnie - NIE. Poza tym, z cytowanego artykułu wynika że takie garnki po którymś gotowaniu częściowo się pasywują i uwalniają mniej metali. Dlatego nie należy za wszelką cenę używać metalowych "drapaków" do mycia takich garnków - gąbka wystarczy, Jak coś nie chce zejść -namoczyć
Żelazo, nikiel i chrom mają tą dobrą własność, że nie kumulują się w organizmie. Kiedy zjesz już ten bigos z metalami, organizm stopniowo będzie wydalał ich nadmiar. Może być też tak, że cierpisz na niedobór np. chromu i takie drobne ilości z garnków mogą być uzupełnieniem tych braków ! Każdy kij ma dwa końce.
Co do tego czy chrom jest +3 czy +6, nie ma obawy: praktycznie zawsze przechodzi on do roztworu jako +3, w przypadku kontaktu z produktami żywnościowymi.
Wynika to redukujących właściwości rozmaitych węglowodanów i białek. Jeżeli nawet jakimś sposobem chrom na +6 będzie początkowo obecny (co raczej kwalifikuje żywność jako zatrutą, ale zależy to oczywiście od stężenia tego chromu), to zredukuje się on do +3. Utlenianie chromu do +6 ma miejsce w dość specjalnych warunkach (odpowiednie pH, obecność innych metali np. manganu).
Znam kilka osób z alergią (skórną) na nikiel, to dość powszechne. Taki np. guzik od spodni powoduje powstanie w okolicach pępka czegoś w rodzaju wysypki czy podrażnienia. Ale czy od tego się umiera, dostaje raka, alzhaimera, uszkadza się płód, powstaje autyzm... ? NIE. Oczywiście jest banda świrów którzy twierdzą inaczej, ale tacy będą zawsze.
Osobiście preferowałbym powłoki z tworzyw sztucznych, niestety takie powłoki są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju zarysowania i uszkodzenia metaliczne.