Witajcie, mam pytanie, czy teoretycznie roztwór chlorku wapnia powinien miec pH neutralne? Jeżeli tak, to czemy mierząc pH 10% roztworu (sól w postaci hydratu plus woda) otrzymuję ph kwaśne ? Drugie pytanie, dlaczego ten roztwor jest drażniący dla skóry? Jaki jest mechanizm-czyli co dokładnie drażni i w jaki sposób? Wiem że większe koncentracje moga powodować poparzenia.
19 lut 2020, o 21:30
kmno4
******
Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05 Posty: 419 Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Re: Ph roztworu CaCl2
Wszystkie rozcieńczone roztwory soli mocnych kwasów i mocnych zasad powinny mieć pH=7. 10% r-r kwalifikuje się jako "stężony" i nie stosuje się do niego ta prosta reguła., w dodatku ma znaczenie czym dokonuje się pomiaru pH takiego stężonego roztworu. Poza tym Ca(OH)2 nie jest zbyt mocną zasadą (w porównaniu np. do NaOH) i r-r CaCl2 może być w jakimś stopniu zhydrolizowany. Jeszcze jedna sprawa. Handlowy CaCl2 praktycznie nigdy nie jest zbyt czysty, nawet typu czda czy AR. Kiedyś na pewnym forum ktoś napisał , że POCH-owski CaCl2 czda, taki prosto ze słoika, po rozpuszczeniu w wodzie daje lekki męt oraz niewielką ilość osadu. Okazało się, że normy na ten CaCl2 dopuszczają taką sytuację ! Czystość może być 95-97% i to jest dobry produkt, ale zanieczyszczenia mogą w znaczący sposób wpłynąć na pH roztworu. Można dodać odrobinę Ca(OH)2 lub CaO (nie CaCO3) i zobaczyć czy ma to jakiś większy wpływ na odczyn.
22 lut 2020, o 11:43
CosmTD
Dołączył(a): 19 lut 2020, o 21:21 Posty: 3
Re: Ph roztworu CaCl2
Dziękuję ci bardzo za wyjaśnienie. Super, dzięki za wyjaśnienie "10% roztwór kwalifikuje się jako stężony" - ogólnie od ilu procent min. możemy zakwalifikować roztwór jako stężony? P.S. pomiar robiłam za pomocą podręcznych papierków lakmusowych.
24 lut 2020, o 10:32
kmno4
******
Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05 Posty: 419 Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Re: Ph roztworu CaCl2
Słowo "stężony" znaczy wszystko i nic, bo zależy od kontekstu w jakim zostało użyte. Ja pisałem o nim w kontekście oddziaływań międzycząsteczkowych/międzyjonowych. Dokładność obliczeń np. pH, pogarsza się już dla roztworów o stężeniach > 0.1 M czy nawet 0.01 M. Zależy to od wielu czynników np. typu soli (1-1, 1-2 itp). W innym znaczeniu "stężony" to roztwór > 50%, jeszcze w innym to bliski granicy nasycenia. W przypadku r-rów CaCl2 można dojść do wysokich stężeń procentowych, ale z doświadczenia wiem że taki roztwór ma znikomy wpływ np. na skórę palców. Oczywiście efekt ekspozycji zależny jest od czasu, nie wiem co się stanie po 5 godzinach moczenia dłoni w takim roztworze. Z ciekawości grzebnąłem w necie i znalazłem podobne problemy, tzn. pH r-rów CaCl2 znacząco odbiegające od 7. Z resztą, Sigma podaje pH 4.0-6.0 dla ~1 M roztworu CaCl2. Granice dość kosmiczne, bo daje to aż 100-krotną dopuszczalną wariację w stężeniu [H3O]+.
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników