Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37 Posty: 2574 Lokalizacja: Krakow
Re: Czy czteroboranem sodu można myć naczynia laboratoryjne
To czym się myje szkło zależy od 2 czynników: co było w szkle oraz co będzie w szkle. Dodatkowo jeszcze różnymi substancjami można płukać szkło po umyciu.
Przykładowo pipety szklane często płucze się alkoholem etylowym, aby pozbyć się wody ze środka i rozcieńczania substancji która ma być później pipetowana, no że chyba chcesz oznaczać ChZT z użyciem tej pipety to wtedy tego zrobić nie możesz i musisz tylko płukać wodą destylowaną, a następnie suszyć.
O myciu czteroboranem sodu nie słyszałem, nie słyszałem też o braku możliwości mycia płynem do mycia naczyń, ale jak już wspomniałem wyżej wszystko zależy od tego czym szkło jest zabrudzone oraz co w szkle ma być robione później. Na pewno ważniejsze od samego bycia jest wielokrotne płukanie i odpowiednie suszenie (jak jest to szkło miarowe to bez suszenia za pomocą np. gorącego powietrza czy wstawiania do suszarki).
Daj więcej szczegółów co chcesz myć, z czego i do czego użyć później, to na pewno ktoś Ci coś doradzi.
_________________ "Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."
3 lut 2021, o 19:12
matchefxq
Dołączył(a): 25 sty 2021, o 15:05 Posty: 32
Re: Czy czteroboranem sodu można myć naczynia laboratoryjne
Ja aktualnie robię to tak, że po silnych zasadach np. NaOH płucze bardzo dużo razy wodą z plynem do naczyn, później płuczę wodą destylowaną i dejonizowaną. Po tym wszystkim odstawiam do wysuszenia. Po słabych odczynnikach typu kwas octowy, różnorakie wskaźniki, utleniacze to płuczę po prostu z 2 razy wodą z kranu, raz do dwóch razy wodą destylowaną i na koniec dejonizowaną. Zastanawiam sie po prostu czy dobrze robie.
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników