Witam wszystkich serdecznie.
W tabletkach typu retard, czyli w tabletkach o spowolnionym działaniu mamy z tego co wiem dwie opcje tego opóźnienia. Pierwsza z nich to wolno rozpuszczalne warstwy, a druga to, z tego co słyszałem, żywica jonowymienna. No i właśnie, nie wiem co to jest żywica jonowymienna, google za wiele nie mówi. Nie wiem tez czy to aby na 100% ta żywica to ten bardziej zaawansowany system spowalniania, który nie niszczy się jak skruszymy tabletki (a tak jest w przypadku wolnorozpuszczalnych warstw).
Czy ktoś ma jakieś dokładniejsze wiadomości o tej żywicy i o tym jak ją usunąć z tabletek, żeby z retardów stały się zwykłe tabletki (jeśli rzeczywiście ona jest tym zaawansowanym systemem spowalniania)?
2 sty 2006, o 14:38
Tweenk
@GŁÓWNY MODERATOR
Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11 Posty: 1171 Lokalizacja: Warszawa
Żywica jonowymienna to zazwyczaj jakiś nierozpuszczalny polimer, który ma w swojej strukturze grupy tworzące aniony lub kationy. Taki polimer tworzy nierozpuszczalne związki z różnymi jonami. Co więcej, jony mogą swobodnie wymieniać się, w zależności od tego, którego stężenie jest największe lub który tworzy najtrwalszą "sól". Trochę to wyjaśnienie nizebyt jasne, ale ogólnie żywice anionitowe zachowują się jak nierozpuszczalne mocne zasady, a kationity jak nierozpuszczalne mocne kwasy.
Domyślam się, że te tabletki zawierają zjonizowaną (sprotonowaną) aminę związaną z jakimś nietoksycznym, najlepiej metabolizowalnym kationitem. Aby wymyć czystą aminę, należy przemyć poruszone tabletki roztworem jakiegoś kwasu np. solnego, w otrzymanym roztworze wodnym będzie chlorowodorek aminy. Po typowej ekstrakcji rozpuszczalnikiem organicznym po zalkalizowaniu, w fazie organicznej dostaniemy wolną aminę.
_________________ Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
2 sty 2006, o 18:44
NVX
PROFESJONAŁ
Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00 Posty: 755 Lokalizacja: From beyond
Żywica jonowymienna to usieciowany polimer zawierający ugrupowania jonowe zdolne do odwracalnego odszczepiania kationów H+ (mamy wtedy doczynienia z kationitem) bądź anionów OH- (mamy wtedy doczynienia z anionitem) i wiązania w ich miejsce anionów i kationów występujących w roztworze. Najczęściej są to ugrupowania sulfonowe i karboksylowe (kationity) i IV-rzędowe amoniowe (anionity). Jako nośnik polimerowy stosuje się najczęściej kopolimer styrenu z diwinylobenzenem (anionity, kationity) lub żywice fenolowo-formaldehydowe (kationity). To co napisałem dotyczy zastosowań przemysłowych jonitów (zmiękczanie wody)
W przypadku zastosowań w farmacji stosuje się jonomery, czyli polimery o budowie łańcuchowej zawierające również ugrupowania jonowe, takie jak np. poli(kwas akrylowy).
Polimery te są zdolne do wiązania się z lekami na zasadzie oddziaływań jonowych, a potem powolnego uwalniania ich na skutek zmiany pH np w żołądku.
_________________ Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją
Ostatnio edytowano 4 sty 2006, o 01:29 przez NVX, łącznie edytowano 1 raz
2 sty 2006, o 18:50
Skarabek
Dołączył(a): 10 paź 2023, o 10:53 Posty: 2
Re: Retard
Witam Sory za odkopanie tematu. Szukam pomocy. Czy żywica jonowymienna taka z filtra wody rozpuszcza sie w etanolu? Naczytałem się że żywica jonowymienna to polistyren. I tu już rużnie piszą że polistyren jest odporny na alkochole niższe, gdzie indziej piszą że jest nie odporny na alkochol etanolowy. Nie jestem chemikiem, dlatego tu o to pytam. Dzięki z góry.
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników