<center>
Sodu chloran(V)
NaClO<sub>3</sub>
</center>
-
Postać: ciało stałe
-
Kolor: bezbarwny do białego
-
Zapach: bezwonny
-
Gęstość: 2,49 g/cm<sup>3</sup> (20°C)
-
Rozpuszczalność w wodzie: 1000 g/l (20°C)
-
Rozpuszczalność w innych rozpuszczalnikach:b.d.
-
Temperatura topnienia: 255°C
-
Temperatura wrzenia:300°C
-
Temperatura rozkładu:>300°C
-
Palność:Niepalny
Toksyczność:LD50 (doustnie szczur): 1200 mg/kg
Organizmy wodne: LC50 1000 mg/l/96h
-
Higroskopijność: jest higroskopijny
-
Przechowywanie:pomieszczenie, w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ognia i ciepła. Przechowywać oddzielnie ewentualnie z innymi utleniaczami.
Własne spostrzeżenia:Na samym początku wspomnę iż
nie należy mieszac chloranu sodowego z solami amonowymi i przypadkowymi reduktorami
Stosowany jest w pirotechnice jako utleniacz. Mieszaniny pirotechniczne oparte na NaClO<sub>3</sub> mają lepsze "osiągi" niz te oparte na KClO3 mimo to chloran sodowy nie jest tak szeroko stosowany w pirotechnice przez swoją higroskopijnosc. Mieszaniny bazujące na NaClO<sub>3</sub>(ogólnie na chloranach) są wrażliwe na:
-tarcie
-uderzenia
-wyładowania elektrostatyczne.
Wykorzystywany jest także do otrzymywania popularnego wśród piroamatorów KClO<sub>3</sub>: NaClO<sub>3</sub> + KCl--> KClO<sub>3</sub> + NaCl (KClO<sub>3</sub> jest słabo rozpuszczalny). Można otrzymac NaClO<sub>3</sub> poprzez:
-elektrolizę NaCl
-cieplny rozkład NaOCl
NaClO<sub>3</sub> możemy ultenic do jeszcze bardziej energicznego utleniacza: chloranu(VII) sodu. Samoutlenianie zachodzi wg. reakcji: 4ClO<sub>3</sub><sup>-</sup> -> 3ClO<sub>4</sub><sup>-</sup> + Cl<sup>-</sup> w wysokiej temp. Istnieje tez metoda elektrolitycznego utleniania chloranów do nadchloranów. Więcej o otrzymywaniu chloranów i nadchloranów znajdziemy tutaj:
LINK
Chloran sodu nie jest pod względem toksykologicznym dla nas zbyt niebezpieczny jeśli go nie połkniemy. Przy pracy z nim wskazana ochrona rąk i oczu.