Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Rozpuszczalność tlenku żelaza 
Autor Wiadomość
Post Rozpuszczalność tlenku żelaza
Mam problem technologiczny !
Tlenek żelaza zawarty w wodzie, podczas jej filtacji na złożu z dwutlenku manganu dezaktywował je. W konsekwencji złoże to (bardzo drogie!) nie usuwa z wody rozpuszczonego w niej manganu a zwyczajnie odpłukać wodą się nie da (już próbowałem) Próbowałem również mechanicznie w betoniarce też bez zadowalających efektów :(((
Więc może CHEMIA !!! Myślałem o redukcji tlenku żelaza do jakiejś soli ? lub innego łatwo rozpuszczalnego w wodzie związku tak aby go odpłukać ze złoża i uratować je.


4 lut 2007, o 17:59
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
Opisz problem dokładnij, bo czytam to już 5 raz i nie rozumiem.. :roll:
Jak to wygląda, do czego jest itd.


4 lut 2007, o 18:55
Zobacz profil
**********

Dołączył(a): 28 lis 2006, o 14:14
Posty: 416
Post 
Faktycznie, P.T. Autor musi się zastanowić nad opisem problemu i sformułowaniem pytania... :?


4 lut 2007, o 20:52
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Już tłumaczę ;) Kolega chciał oczyścić wodę z manganu, uzył jakiegoś filtra z dwutlenkiem manganu, ale w większym stopniu oddzielił on żelazo i teraz sie pyta jak to zregenerować ;) Problem w tym, że w ogóle nie napisał jak to działa, bo ja nie wiem jak MnO2 może tu zadziałać.. Prędzej KMnO4:
http://www.granimex.com.pl/odmanganianie.html


4 lut 2007, o 23:21
Zobacz profil
Post 
Witam Kolegów.
Przepraszam za duże skróty myślowe :oops:
Opisywany przypadek dot. normalnej filtracji wody podziemnej w ogólnie stosowanych filtrach tzw pospiesznych gdzie proces odżelaziania i odmanganiania prowadzony jest jednoczesnie, na tym samym złożu filtracyjnym. Przy stabinym procesie filtracji wodę najpierw się napowietrza, a następnie filtruje na złożu najczęściej kwarcu. Związki żelaza osadzają się na górnej warstwie złoża a poniżej w "określonych" warunkach następuje odmanganianie. Zaletą tej metody jest niszki koszt produkcji wody lecz wadą niestabilność prowadzonego procesu. Dlatego też aby "pomóc" naturze w dolnej części filtra stosuje się czysty otrzymywany syntetycznie Mno2 w postaci gryzu. Normalne biologiczne "wpracowanie się złoża trwa ok 180 dni a wprzypadku syntetycznego złoża odrazu. Jednakże sam proces jest dość kapryśny i nieco niższy poziom tlenu rozpuszczonego w wodzie (awaria sprężarki) powoduje dezaktywację złoża Mno2 tlenkiem żelaza. Odpłukać żelaza Kmno4 się nie da nawet w dużych stężeniach, Naclo3 (podchlorynem) też nie mechanicznie jak już pisałem raczej słabo. :( Muszę nadmienić że Mno2 wspaniale wiąże rozpuszczone (utlenione) w wodzie żelazo tak że do 0,05 mg po filtracji wystarczy warstwa ok 10 cm złoża. Z tąd ten problem.


5 lut 2007, o 21:27
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..