Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
ZnO+C--->Zn? (redukcja termiczna) 
Autor Wiadomość
Post ZnO+C--->Zn? (redukcja termiczna)
Witam!
Czy jak będę prażył ZnO z węglem to powstanie mi cynk? Jak tak to jak energiczna będzie reakcja (chcę to zrobić w probówce)?


12 sty 2007, o 16:25
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2006, o 08:37
Posty: 611
Lokalizacja: Średniowiecze
Post 
Próbowałem już tego typu rzeczy i nic mi nie wyszło... cynk uzyskuję z octanu cynku. Może trzeba w tyglu?

Pozdrawiam Alchemik

_________________
ALCHEMICZNA KRUCJATA
Sapentiam, prudentiam et scientiam.
Z rtęcią reaguje dusza...

Obrazek

Eksperyment prowadzi do poznania. Teoria do wiedzy. Synteza tej pary - mądrością staje się w głowach najwytrwalszych.


12 sty 2007, o 16:33
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 gru 2006, o 18:27
Posty: 211
Lokalizacja: Szczecinek
Post 
Teoretycznie metaliczny cynk powstanie,tylko że musisz wegiel i tlenek cynku w odpowiednich proporcjach wymieszać i postarać sie o jak najdrobniej zmielone składniki. :wink:

_________________
GG:5774035


13 sty 2007, o 15:36
Zobacz profil
**********

Dołączył(a): 28 lis 2006, o 14:14
Posty: 416
Post 
Otrzymany cynk może łatwo ulec powtórnemu utlenianiu do tlenku tlenem z powietrza. O ile pamiętam, cynk może również sublimować z układu reakcyjnego.


13 sty 2007, o 18:09
Zobacz profil

Dołączył(a): 27 lut 2004, o 01:13
Posty: 168
Post 
tiaaa :mrgreen:


Ostatnio edytowano 12 maja 2007, o 00:08 przez vauen0, łącznie edytowano 1 raz



27 sty 2007, o 20:24
Zobacz profil
Post 
A skoro cynk nie powstanie to mangan tak? Tzn gdy będę prażył MnO2 z węglem to mi powstanie, bo na wikipedi pisało, że tak go otrzymano


28 sty 2007, o 16:25
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
jak masz możliwość to rób to w atmosferze gazu obojętnego.
podejrzewam, że CO2 powinien się nadać, a do tego jest najtańszy

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


28 sty 2007, o 16:37
Zobacz profil
Post 
Mogę nawet w azocie :D


28 sty 2007, o 17:27
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
nie wiem czy w azocie azotkow nie utworzy mangan, magnez tworzy, a reaktywnosci moze nie podobna, ale mangan jest reaktywny

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


28 sty 2007, o 18:25
Zobacz profil
Post 
tak pisało mi w książce od chemii która pożyczyłem od mojej mamy :D
Cytuj:
mangan łatwo reaguje z siarką, węglem i azotem - w atmosferze którego tworzy odpowiedni związek po ogrzaniu do temperatury 1500 K
- Nie wiem czy na kuchence gazowej otrzymam temperaturę 1227°C :)


28 sty 2007, o 18:35

Dołączył(a): 9 lut 2006, o 22:50
Posty: 95
Post 
Na kuchence gazowej uzyskasz taką temperaturę,bądź zbliżoną,bo przecież możesz na niej obtapiać rurki czyż nie? A z tego co wiem to maksymalna temperatura płonącego metanu wynosi chyba ponad 2000*C ;) nawet na wikipedii znalazłem:

Cytuj:
Maksymalna temperatura płomnienia: 2148 °C

http://pl.wikipedia.org/wiki/Metan dla wątpliwych ;)

jak masz z centrali gaz to masz metan, a w butlach gazowych mieszanke propanu-butanu... z doświadczenia wiem,że rurki szklane topią się nad kuchenką gazową.. :) wiec z pewnością uzyskasz 1227*C ;)

Pozdrawiam.


28 sty 2007, o 21:26
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 sty 2007, o 11:47
Posty: 41
Post 
mnie się udało jeden jedyny raz z trudem stopić glin na kuchence gazowej a to oznacza, że (przynajmniej moja :D ) kuchenka wyciąga jakieś 600-700 stopni


28 sty 2007, o 21:41
Zobacz profil

Dołączył(a): 9 lut 2006, o 22:50
Posty: 95
Post 
może po prostu wtedy gaz ci się kończył :) ?? :) ale i tak mimo wszystko powinno być ponad te 1000 stopni :?


28 sty 2007, o 22:18
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Kuchnia gazowa to rodzaj kuchenki wykorzystującej gaz ziemny lub mieszaninę propan-butan (LPG). Najczęstsza konfiguracja tego typu kuchenki wyposażana jest w 4 palniki do gotowania i piekarnik, jednak obecnie coraz częściej w kuchenkach gazowych stosuje się piekarniki elektryczne oraz elektryczne zapalniki. W miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej używa się kuchenki gazowe zasilane gazem LPG (mieszanina propanu i butanu) z butli.

Stosowane są modele przenośne kuchenek gazowych zasilane z butli gazowej napełnionej mieszaniną propan-butan, podobnie jak stacjonarne kuchenki w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej. Wyposażone najczęściej w jeden lub dwa palniki.


Czyli będę miał mangan ^^
Propan-butan płonie o wiele niższą temperaturą niż metan. A nawet jesli zawiera metan to w bardzo małych ilościach.


28 sty 2007, o 22:42

Dołączył(a): 9 lut 2006, o 22:50
Posty: 95
Post 
Mówiłem :) ja mam na zwykły gaz propan-butan kuchenkę i obtapiam bez problemu rurki szklane... może też mangan sobie odzyskam :) ?


28 sty 2007, o 23:04
Zobacz profil
Post 
Ja tam użwywam palnika na propan-butan do podgrzewania,

A tak btw to żeby uzyskać Mn można wrzucić MnO2 do kwasu siarkowego, a potem dwie elektrody wrzucić podać napięcie i na elektrodzie ujemnej usadzi się Mn.

Jest to tylko rozważenie teoretyczne, ale chyba mozliwe. Tylko nie wiem jescze z czego te elektrody


29 sty 2007, o 09:38
**

Dołączył(a): 21 gru 2006, o 10:07
Posty: 199
Lokalizacja: Teby
Post 
Co do redukcji ZnO węglem to można, ja osobiście dodatkowo nakrywałem tygiel pokrywką. Tworzący się CO2 tworzy dodatkową osłonę. Co do temperatur uzyskiwanych z użyciem palnika czy to na gaz ziemny czy propan butan to należy wziąć pod uwagę pojemność cieplną żródła ciepła czyli ilość ciepła jaką palnik jest w stanie oddać. Nawet palnik acetylenowo- tlenowy nie rozgrzeje od razu kawałka metalu o masie 1 kg do temperatury 1000*C w szczególności gdy będzie mia średnicę 1 cm.
W warunkach domowych poza piecem elektrycznym jedyna możliwość to palnik dmuchawkowy (z dodatkowym wdmuchem powietrza) taki jak do obróbki szkła lub ja osobiście do podgrzewania tygli używam palnika na propan-butan stosowanego do lutowania, na allegro można je kupić od 50 zł razem z wężem. dają dobrze skoncentrowany płomień o wysokiej temperaturze.


30 sty 2007, o 09:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..