Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ] 
Oczyszczanie odczynników z apteki i ogrodniczego oraz budo.. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 wrz 2006, o 16:50
Posty: 45
Lokalizacja: Tczew
Post Oczyszczanie odczynników z apteki i ogrodniczego oraz budo..
Jak oczyszczać następujące odczynniki:
Siarczan amonu
Mocznik
Kwas solny (podobno jest też zanieczyszczony taki do lutowania)
Kwas Siarkowy ( mam pytanie czy taki elektrolit jest czysty?)
Aceton
Gliceryna
Wodorotlenek sodu (do udrażniania rur)
Jodyna
Saletra Wapniowa
Saletra Amonowa
Saletra Potasowa (o ile sie nie myle to przez rekrystalizacje)

Z góry dziekuję

Pozdrawiam
- Maryl16 :D


2 kwi 2007, o 21:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2006, o 16:29
Posty: 54
Lokalizacja: Dęblin
Post 
Wszystkie te sole to rekrystalizacja, elektrolit powinien być czysty, no bo jak go ubędzie to pisze żeby dolać wody demineralizowanej.Solny - może go przedestylować, tworzy mieszaninę azeotropową więc chyba będzie cacy.

PS. Zły tytuł, odczynniki z apteki nie wymagają oczyszczania, dlatego są cholernie drogie, przykład KMnO4.

_________________
Niosę ze sobą grzech......


Ostatnio edytowano 2 kwi 2007, o 21:26 przez kycy, łącznie edytowano 1 raz



2 kwi 2007, o 21:23
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2005, o 18:48
Posty: 507
Post 
większość przez rekrystalizację

HCl raczej nie oczyścisz chyba że przetworzysz (na sól jakąś a potem zadziałać silniejszym kwasem)

Jak HCl do lutowania jest bezbarwny to jest czysty (w każym razie bez żelaza) ważne by nie był przepalony.

wodorotlenku sodu raczej nie oczyścisz, najlepiej skołować jak najczystszy

możesz też związki poddać analizie żeby sprawdzić czy są czyste ;)

_________________
"Uderzenie kolbą o zlew powoduje jej stłuczenie"
Obrazek


2 kwi 2007, o 21:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2006, o 16:29
Posty: 54
Lokalizacja: Dęblin
Post 
Głównie powinno się wiedzieć czego się szuka aby analizować jakościowo, zawsze można przypuszczać. :wink:

_________________
Niosę ze sobą grzech......


2 kwi 2007, o 21:30
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1503
Lokalizacja: SRC
Post 
Siarczan amonu- krystalizacja
Mocznik- krystalizacja
Kwas solny- destylacja
Kwas Siarkowy- destylacja (przy okazji zagęścisz)
Aceton- destylacja
Gliceryna- jak kupiłeś w aptece, to jest czysta
Wodorotlenek sodu- pewnie posiada on jeszcze aktywator aluminiowy, raczej nic z tym nie zrobisz
Jodyna- powinna być czysta
Saletra Wapniowa- krystalizacja
Saletra Amonowa- krystalizacja
Saletra Potasowa- krystalizacja

_________________
Obrazek


2 kwi 2007, o 22:26
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2006, o 15:46
Posty: 233
Lokalizacja: Łódź
Post 
destylacja solnego ze stezonego roztworu mu g*wno da rozcienczy mu sie tylko...

_________________
gg 1616087... Powrót księcia ciemności, który uroczyście przysięga nie pisać siana i gromić off-top!
Obrazek


3 kwi 2007, o 14:33
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 wrz 2006, o 22:13
Posty: 57
Lokalizacja: miasto na 2 litery
Post 
Z jodyna jest kwestia - co chcesz uzyskać - jod ??
Bo jodyna to roztwór jodu i jodku potasu w alkoholu.
Jeśli chcesz jod to odparować alkohol - delikatnie bez grzania - bo jod wysublimuje, a potem delikatnie reakcja z jodanem potasu. Ewentualnie z suchej pozostałosci wyciagnac jod przez sublimacje-resublimację


3 kwi 2007, o 22:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2006, o 23:59
Posty: 67
Lokalizacja: tajemnica ...
Post 
Saletra wapniowa zawiera tlenek wapnia CaO, który słabo rozpuszcza się w wodzie, dlatego można oczyścić przez krystalizację, ale azotan(V)wapnia - Ca(NO3)2 nie będzie taki czysty, ... wodny roztwór saletry wapniowej w wodzie zawiera: Ca(NO3)2 i Ca(OH)2, czyli Ca(OH)2 można usunąć poprzez dostarczenie dwutlenku węgla:

Ca(OH)2+CO2=CaCO3(osad)+H2O

i następnie odsączenie osadu węglanu wapnia.


10 kwi 2007, o 18:58
Zobacz profil
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post Re: Oczyszczanie odczynników z apteki i ogrodniczego oraz bu
maryl16 napisał(a):
Jak oczyszczać następujące odczynniki:
Siarczan amonu
Mocznik
Kwas solny (podobno jest też zanieczyszczony taki do lutowania)
Kwas Siarkowy ( mam pytanie czy taki elektrolit jest czysty?)
Aceton
Gliceryna
Wodorotlenek sodu (do udrażniania rur)
Jodyna
Saletra Wapniowa
Saletra Amonowa
Saletra Potasowa (o ile sie nie myle to przez rekrystalizacje)



Siarczan amonu zakupiony w ogrodniczym jest nawozem otrzymywanym ubocznie przy produkcji kaprolaktamu i jest on zanieczyszczony związkami organicznymi (stąd jego zółtobrązowa barwa) - wystarczy do jego r-ru wodnego dodać wody utlenionej (tyle żeby zniknęło zabarwienie), a następnie odparować i przekrystalizować.

Technicznego mocznika lepiej nie ruszać - jest on wystarczająco czysty do wielu celów, a krystalizacja może się wiązać z częściowym rozkładem i powstawaniem biuretu.

Kwas solny, po rozcieńczeniu do ok. 20% najlepiej oczyścić przez destylację - w celu usunięcia śladów chloru dodaje się FeSO4. Wadą tej metody jest to że otrzymuje się ok. 20% azeotrop. Destylację można prowadzić w aparaturze z korkami gumowymi.

Elektrolit zawiera pewne ilości jonów żelaza - oczyszcza się siarczany otrzymane z jego użyciem.

Aceton - destylacja frakcjonowana

Gliceryna - najczęściej zanieczyszczona jest wodą (ta z apteki zawiera około 20% wag. wody) i oczyszcza się ją przez destylację pod zmniejszonym ciśnieniem. Można też spróbować podgrzać ją dopóty, dopóki nie pojawią się gryzące dymy o zapachu karmelu.

Wodorotlenek do udrażniania rur (nie zawierający aluminium) nadaje się do wszystkiego bez oczyszczania.

Jodyna - jodyna to jodyna i po cholerę ją oczyszczać ;)

Saletra wapniowa - należy ją rozpuścić w wodzie, dodać do roztworu mleko wapienne (do uzyskania odczynu zasadowego), przesączyć, zakwasić lekko (czerwone zabarwienie papierka lakmusowego) i odparować do początku krystalizacji.

Saletra amonowa - rozpuścić w wodzie, odsączyć powstały osad (środek do powlekania granulek), dodać kilka ml wody utlenionej na 500 ml nasyconego r-ru i odparować do początku krystalizacji.

Saletra potasowa - rozpuścić w wodzie, dodać 10% roztworu KOH (niebieskie zabarwienie papierka lakmusowego). Odsączyć, po czym zakwasić HNO3 (czerwone zabarwienie papierka lakmusowego) i odparować do początku krystalizacji.

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


10 kwi 2007, o 20:09
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1503
Lokalizacja: SRC
Post 
A co ty wiesz o krystalizacji? Oczywiście że musisz w wyższej temperaturze rozpuścić jak największą ilość NH4NO3, potem mieszaninę ochłodzić i zebrać wytrącone kryształy.
Z tego co zrozumiałem, ty wsypałeś azotan do wody, potem przelałeś przez sączek?

może rozpocznę od tego czym dla ciebie są krystalizacja, sączenie i dekantacja?

_________________
Obrazek


4 cze 2007, o 17:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2006, o 13:18
Posty: 249
Lokalizacja: Łódź
Post odp.
Witam
Saletra Wapniowa
Saletra Amonowa
Saletra Potasowa (o ile sie nie myle to przez rekrystalizacje)
Hmn.. powiem tak, że sama nazwa "Saletra" informuje nas, że już ta mieszanina jednorodna zawiera różne swiństwa :)
Bo jest małą różnica między Saletra Potasową, a ( KNO3 ) azotanem potasu :)
Co do Saletry Amonowej z ogrodniczego to nie opłaca się jej oczyszczać, bo i tak nie oczyścisz jej do końca ;) co prawda będzie mnie syfu, ale i tak zostanie, a nie o to nam wszystkim chodzi 8) Głównie jak każdy wie Saletra Amonowa jest do zatrzymywania wody w mikroskopijnych cząsteczkach :D dlatego jest stosowana w ogrodnictwie, bo przytrzymuje wodę :) A bardzo często zawiera ona różne siarczki, fosforany i inne świństwa których nie da się usunąć w żaden sposób :) Więc lepiej kupić u kogoś KNO3 i NH4NO3 cz. :)
Bystry

_________________
Obrazek
kubatron napisał(a):
Mendelejew i jego spolka


4 cze 2007, o 18:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 maja 2006, o 15:59
Posty: 41
Post 
Samo słowo saletra wcale nie informuje nas o tym że jest to nawóz, bo np dawniej saletrą nazywano każdy azotan :)

_________________
Ale oczywiście mogę się mylić... :mrgreen:


4 cze 2007, o 18:17
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2005, o 12:55
Posty: 524
Lokalizacja: z daleka
Post 
Bystry napisał(a):
Głównie jak każdy wie Saletra Amonowa jest do zatrzymywania wody w mikroskopijnych cząsteczkach :D dlatego jest stosowana w ogrodnictwie, bo przytrzymuje wodę :)

Mam nadzieję, że to tylko żart :wink: . Ale jeśli nie to powiem, że służy ona jako nawóz azotowy.

_________________
To nowa era robi ci z mózgu szlam,
Za swoje ruchy ty odpowiadasz sam


4 cze 2007, o 19:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2006, o 13:18
Posty: 249
Lokalizacja: Łódź
Post odp.
Hmn..
@Melon... kiedyś wziąłem garstkę Owego nawozu i wchłonął 1 litr wody ... i zszokowało mnie to .... potem to na słońce i pod koniec dnia było wilgotne .... ;)
@$wistak... kiedyś to było kiedyś :) i ludzie na kupę mówili papu :)

_________________
Obrazek
kubatron napisał(a):
Mendelejew i jego spolka


5 cze 2007, o 00:15
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1503
Lokalizacja: SRC
Post 
Jakiż ty chamski jesteś (no prawie jak ja w porywach).

Do analizy chemicznej tego nie użyjesz, ale do jakiś prostych doświadczeń chemicznych, czemu nie (np. otrzymywanie amoniaku)... Chińczycy robili saletrę z gówna i popiołu, i jakież piękne petardy z tego robili, po przekrystalizowaniu możesz tego użyć do celów pirotechnicznych.

_________________
Obrazek


5 cze 2007, o 16:11
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 maja 2007, o 12:29
Posty: 436
Post 
Matz napisał(a):
... bo na opakowaniu pisze azotan amonu a linijka nizej saletra amonowa.

pozdro


Azotan Amonu i saletra Amonowa to nazwa tego samego
NH4NO3. Nie chce mi się liczyć ale dobra saletra amonowa ma 34.5% azotu czyli chyba 98.5% czystego AA (dane odnoszą się do saletry z Puław... :) )
Tak na marginesie to chyba całkiem sporo jak na produkt koło 980pln za tonę


5 cze 2007, o 17:47
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 maja 2007, o 12:29
Posty: 436
Post 
Chyba tak, ja ostatnio oczyszczałem produkt kazachstański 34,4% (tato rolnik kupił na pole :lol:) była lekko brudnawa ale po odsyfianiu jest ok. Wiem że ta z Puław się nada do zrobienia podtlenku azotu, mogłem najwyżej pomylić % ma 34.5% albo 34 % azotu (nie jestem pewien nie mam worka). Prochu z niej nie zrobisz bo strasznie zasysa wodę, ale na amonity itp. jest super, wiem bo próbowałem.

Owszem w nawozach jest czasem syf ale nie w jednoskładnikowych, nawóz typu NPK to się co najwyżej na pole nada, ale jednorodna saletra bez dodatków jest już użyteczna


7 cze 2007, o 15:06
Zobacz profil
Post odp.
Dlugo jeszcze bedziecie pisac o saletrach ?? tematow bylo kilkanascie .
Nie da się uzyskać czystego NH4NO3 z saletry ogrodniczej prostymi metodami ,dodatki do nawozu są hydratami ktore traca wodę pow. temp. rozkladu AA ,tym rózni się saletra amonowa od NH4NO3 odczynnikowego że ta ostatnia nie zawiera dodatków wzbogacających, sam proces krystalizacji nawozu nie jest procesem na tyle oczyszczajacym by otrzymac czysty azotan. !!
Druga sprawą jest cel i zastosowanie nie zawsze NH4NO3 musi być czyste chem. co innego w analityce co innego w polu .
Okreslenie "Saletra" bardziej jest stosowane w chemii ogrodniczej i dotyczy nawozów na bazie azotanów !!


eko.

Poprzednika velSergieja uprzedzam lojalnie że za tego typu wypowiedzi można dostac warna !!
Nie nada pisać o amonitach w komnatach do tego nie przeznaczonych


7 cze 2007, o 23:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lip 2006, o 23:15
Posty: 79
Lokalizacja: z tąd nie widać
Post 
ta z Puław jest good, jak ktoś już pisał wcześniej, marchewki na niej lataja, znaczy rosną piknie. tylko nie kupowa tej ciemnej. przez worek średnio widac, ale wystarczy rozerwac worek aby sie upewnic, który worek jest dobry i kupi taki sam :)

pozdro

oxym

_________________
Żeby się mama śmiała do zgonu
trzeba azotan podgrzać amonu...


8 cze 2007, o 01:06
Zobacz profil
Post odp.
Matz piszemy w temacie moje laboratorium i posty powinny wlasnie tego dotyczyć !! od mw są odpowiednie komnaty gdzie można się popisać wiedzą na ten temat !!
Na forum są pewne zasady i nie musza ci się podobać , moja rada jest taka jesli chcesz się podzielić doświadczeniem to w odpowiedniej komnacie !!
eko.


9 cze 2007, o 23:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lip 2006, o 23:15
Posty: 79
Lokalizacja: z tąd nie widać
Post 
problem jest taki, że wiele osób chciałoby się podzielic doświadczeniem i wiedzą oraz zyskać wiedze innych, co prowadzi do większego bezpieczenistwa. niestety nie mamy dostępu do komnat zamkniętych. pisanie tego typu postów jest dla nas obrazą. każdy przeciętnie inteligętny Polak zrozumie, że nic z tego postu nie wynika. jak ktoś ma dostęp to ma dwie ** albo powyrzej 60 postów i prosił o dostęp, lub spesjalna funkcję. Matz napewno tego nima ;) ja tyż. na szczęście jest pomoc na forum i mozna też tam coś opisać ze swych snów. osobiście popieram blokade dostępu do, niektórych komnat. są Ci, którzy nie powinni wiedzieć, niektórych rzeczy. ale są tacy, którzy juz wiedzą jak np. wysłać coś dużego w "kmosmos" te silniki z dyszami stożkowymi (hahaha) ;). co z osobami, które chcą poszerzać wiedzę, tak dla "sztuki". też bym chciał coś "powiedzieć" o pewnej substancji żadko używanej (dlatego warto podzielić się doświadczeniem) ale co mam prosić "władze" o dostęp do komnat. może dostanę, może nie. mam udowodnić, że nie jestem psychicznym gówniarzem, mimo, że jestem starszy od 90% forumowiczów, albo więcej. wiem wiek nie znaczy wiele, ale w moim przypadku znaczy dużo, jeżeli mysli sie o tym, aby tatus wrócił do domu :). kurde nie wiem czemu to piszę. poprostu jak czytam czasem te durne posty, niektórych uprzywilejowanych, to kurfica mnie bierze i to lekko powedziane. sztuczne bariery. niekrórzy piszą tak, jakby SB im tak kazało, bo tak jest spisane w wielkim regulaminie. żygac się chce. dobra ide spać pozdro for all

oxym

_________________
Żeby się mama śmiała do zgonu
trzeba azotan podgrzać amonu...


11 cze 2007, o 01:08
Zobacz profil
Post odp.
No przykro mi niezmiernie ale nie szukajcie Tu demokracji !!
W koncu to forum VMC i admini moga przyznac lub nie dostęp do innych komnat ,osobiście pisalem już kilka razy że jest zbyt dostępny, jestem calkowicie za maxymalnym ograniczeniem !!
Nie wszystkim musi się podobac ,administracja czuwa i doskonale wie komu dać siana !!
Myslę ze off topic w koncu się zamknie bo mod. maja tylko zbędną roboę nad usuwaniem siana i bez tego !!
eko.


12 cze 2007, o 00:11

Dołączył(a): 12 kwi 2010, o 16:01
Posty: 13
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Post 
Wracając do tematu
:mój sposób na oczyszczenie saletry amonowej w postaci nawozu to:
:arrow: w lejku który ma długą i wąską szyjkę umieszczam 3 filtry po papierosach
:arrow: przelewam przez to nasycony roztwór saletry
:arrow: czynność powtarzam kilka razy.
przesącz daje do odparowania.
Tak czyszczony nawóz z dodatków nadaje się lepiej do MWK z AA,ale nawet zwykły,bezpośrednio z ogrodnika odpala,tylko trzeba go dać więcej

_________________
http://www.piro.pun.pl/register.php


19 gru 2010, o 12:28
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2008, o 12:16
Posty: 338
Post 
Po co aż tyle filtrowania ?, nie rozpuszczalnych w wodzie dodatków pozbędziesz się na zwykłym sączku po jednokrotnym przesączeniu. Dodatki rozpuszczalne i tak pozostaną w przesączu choćbyś i sto razy filtrował. Roztwór lepiej jest zrobić przesycony na gorąco (zagotować). Po przesączeniu odstawić w zimne miejsce (nie do lodówki) powstanie po schłodzeniu laki "glut" ładujemy go do piekarnika (w rozsądną tęperaturę do 100*C i suszymy). Resztę przesączu można wylać, niewiele uzyska się z niego azotanu a pozbędziemy się części rozpuszcalnych dodatków.

_________________
"Bóg czuwa nad głupcami, dziećmi i chemikami" Michael Sveda


19 gru 2010, o 14:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 gru 2010, o 01:20
Posty: 2
Post odp.
Nudy ... ile to razy chce wam się wałkować jeden temat saletry amonowej :cry: czytać należy ze zrozumieniem bzdurne filtrowania czy krystalizacja absolutnie niczego nie zmieniają .... nie widzę w tym żadnego sensu .
Nawóz to nawóz odczynnik to odczynnik wszystko zależy od zastosowania oczywistym jest fakt iż do analityki zastosujemy odczynnik NH4NO3 cz. do wzbogacania gleby nawóz którego nie ma potrzeby doczyszczać .....
Dajcie odpocząć od saletry , może starajmy się opisywać własne otrzymane związki chemiczne celem oczyszczenia.....
pozdrawiam


19 gru 2010, o 22:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..