Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Farby świecące 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 21 sie 2007, o 19:21
Posty: 8
Lokalizacja: Sam nie wiem...
Post Farby świecące
Ostatnio tak sobie kombinowałem z tym, bo zastanawiało mnie, czemu farba na ludkach z kinder niespodzianek świeci. Biały fosfor odpada, bo jest trujący. Pozostaje jakiś fluorek i substancja lekko radioaktywna (takie były jeszcze za PRL-u wykorzystywane w izolacjach termicznych (siatkach izolującuch) w starych lampach gazowych, chyba to były bardzo malutkie ilości toru, ale nie wiem, z kąd wziąc coś takiego). Fluorki z kądś się wykombinuje, ale z kąd wziąc coś radioaktywnego?

PS. Działa to na tej zasadzie, że tor by lekko jonizował i fluor w tych związkach zacząłby lekko fluoryzowac, czyli dla tych co nie wiedzą co to znaczy, podaje do wiadomości, że chodzi tu o świecenie pod wpływem bodżców elektrycznych.

_________________
Czasem są kwasy, ale nie ma zasad...


29 sie 2007, o 10:12
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2007, o 19:13
Posty: 454
Lokalizacja: [*]
Post 
taaa no ajak toz to wszystkie farbki fluoroscencyjne robi sie z uranu plutonu i calej tam gamy tych pierwiastkow nietrwalych :lol: zalamac sie czy isc poszkubac fronta na irc ? ....


29 sie 2007, o 12:40
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 21 gru 2006, o 10:07
Posty: 199
Lokalizacja: Teby
Post 
Spokojnie koledzy nikt od razu wszystkiego nie wie, choć już wiele razy padał tekst że opcja szukaj w wyszukiwarce nie gryzie. Ale na poważnie farby luminescencyjne (na vortalu jest artykuł o luminescencji) obecnie nie zawierają związków promieniotwórczych, ich świecenie zresztą okresowe polega na kumulowaniu energi podczas naświetlania a następnie jej emitowania w ciemności. Dawniej rzeczywiście stosowano związki promieniotwórcze do wyrobu farb, powodowały one świecenie również bez naświetlania (tarcze zegarów itp).


29 sie 2007, o 12:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..