Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
chlorek cynku 
Autor Wiadomość
Post chlorek cynku
tata poprosil mnie o cos co oczyszcza blachy ocynkowanej i miedzi przy lutowaniu to zrobilem ZnCl2 no i ten roztwor jest oki tylko nie wiem jak on oczyszcza blache cynkowa jak polejesz to nic dopiero po ogrzaniu czysci (miedz rownierz ) z tluszczu brudu itp


15 gru 2005, o 17:40
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Zachodzi wymiana jonów między roztworem jonów cynku a metalicznym cynkiem (przyspieszana przez zwiększenie temperatury), co powoduje odświeżenie powierzchni blachy. Tak myślę przynajmniej. Co do miedzi to nie wiem :szok: Może chodzi o to że ZnCl2 jest kwasem Lewisa i hydrolizuje tłuszcze.

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


18 gru 2005, o 23:13
Zobacz profil
Post 
kurde nie dziala moze dlatego ze rozcienczylem HCl i zamalo jest samego ZnCl2 w powstalym roztworze i przy zakraplaniu powierzkni jest ala wydajnosc, tata mowi ze mial byc zolty roztwor a ja mam klarowny jak woda


18 gru 2005, o 23:35
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 cze 2005, o 22:30
Posty: 196
Lokalizacja: amonoholik
Post 
nie wiem na jakiej zasadzie ZnCl<sub>2</sub> oczyszcza powierzchnie metalu z tluszczu (wiem tylko ze jakims cudem usuwa tlenki), w kazdym razie do kwasu solnego (mozna kwas nieco rozcienczyc ale bez przesady) wrzucamy kawalek cynku i wyjmujemy kiedy przestanie wydzielac sie wodor i gotowe. Natomiast co do zoltego roztworu - niekoniecznie, jezeli uzyjesz czystego kwasu i niezbyt zasyfialego cynku roztwor bedzie bezbarwny ( i co najwazniejsze bedzie dzialal). Jestem prawie pewien ze przekonanie Twojego Taty wzielo sie stad ze dawniej kwas solny bywal zanieczyszczony roznosciami i czesto bardziej przypominal mocz do analizy niz odczynnik analityczny :P
ps. kolory bywaja rozne, moj "kwas" do lutowania po czyszczeniu miedzi z patyny jest zielony :szok: ale dalej dziala :D

_________________
Drogi mej nie wytyczyły ni dźwięk werbla ni cytra,
Idę póki sił starczy - idę po półlitra.


19 gru 2005, o 02:24
Zobacz profil
*****

Dołączył(a): 30 mar 2005, o 00:27
Posty: 279
Post 
Tlenki rozpuszczają się w stężonych roztworach chlorku cynku chyba wskutek tworzenia zasadowych soli zespolonych. Poza tym roztwór jest kwaśny przez hydrolizę i chociażby z tego powodu rozpuszcza tlenki.
Tłuszczu oczywiście nie rozpuszcza, ponadto tłuszcz nie przeszkadza w lutowaniu (to nie klejenie). Wręcz przeciwnie - tłuszcz wchodzi w skład past lutowniczych.


19 gru 2005, o 02:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..