Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Wiązania chemiczne 
Autor Wiadomość
Post Wiązania chemiczne
Mam wielką prośbę, Jutro mam sprawdzian z chemi z rodzajów wiązań, np. rozpoznawanie rodzaju wiązania, konfiguracje rysowanie itp.
jestem załamana bo nauczycielka namtego nie wytłumaczyła i kompletnie tego nieczaje:(
moglibyście mi jakoś pomóc ??


24 maja 2006, o 12:35
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, o 00:29
Posty: 703
Lokalizacja: behind enemy line
Post 
Google mówi o tym dość szeroko ale może troche niezrozumiale dla kompletnego laika.
Mamy kilka podstawowych wiązań; kowalencyjne (atomowe), kowalencyjno (atomowo) spolaryzowane, jonowe i koordynacyjne. O ile trzy pierwsze to łatwizna to koordynacyjne wytłumaczyć trudniej.

Ogólnie to musisz znać elektroujemność w skali Paulinga, na pewno będziecie mogli korzystać z tej tabeli, ew będziecie mieli podane. Tak więc:
różnica elektroujemności pomiędzy 0, a 0,4 - wiązanie atomowe niespolaryzowane
różnica elektroujemności pomiedzy 0,4 a 1,7 - wiązanie kowalencyjno spolaryzowane
różnica e. większa od 1,7 - wiązanie jonowe.

Teraz z czym to się je. Bierzemy przykładowy związek NaCl. Odczytujemy z tablicy elektroujemności wartość dla Na = 0,9, a dla Cl = 3.0
Odejmujemy od większego mniejsze czyli, 3,0 - 0,9 = 2,1.
Różnica elektroujemności jest 2,1 czyli wiązanie bedzie jonowe.

A teraz koordynacyjne. Wystepuje tylko tam gdzie atom ma wolną parę elektronową (najczęściej jest to azot i fosfor) i zapisuje się je taka strzałką.

Lepiej Ci nie wytłumaczę, ale jakbyś poszukała w książce, w internecie znalazłabyś wszystko czego byś chciała.



Matura za pare godzin a ja się duperelami zajmuję. Jestem nienormalny :roll:

_________________
Obrazek

Studentem jestem i nikt, kto ma wódkę, nie jest mi obcy.


24 maja 2006, o 13:07
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Idealne wiązanie kowalencyjne wystepuje, gdy łączą się dwa takie same atomy, np H<sub>2</sub>. Spolaryzowane jest wtedy, gdy chmura elektronowa cząsteczki jest przeciągnięta bardziej na stronę jednego z atomów (jak np. w wodzie). Natomiast w jonowym chmury elektronowe są od siebie rozdzielone, ale trzymają się dzięki sobie dzięki siłom przyciągania elektrycznego. Jak top najprościej odróznić różnicami elektroujemności napisano wyżej, a poza tym wyrózniamy jeszcze wiązania koordynacyjne, wodorowe i metaliczne.

Na poziomie gimnazjum w zasadzie wyróznia się tylko kowalencyjne i jonowe..


24 maja 2006, o 17:08
Zobacz profil
Post 
dzieki, juz mi to troche przyblizyliscie:) więc wiązania już poznam tylko jeszcze jedno... jak narysować wiązanie jonowe? jakie jony sa+ i -? jak narysowac takie kółeczka i krzyżyki wokół pierwiastka i jak to wogóle sie nazywa?
mam nadzieje ze pomozecie


24 maja 2006, o 18:01
Zasłużony dla forum

Dołączył(a): 13 lis 2005, o 19:46
Posty: 457
Lokalizacja: Mielec
Post 
W gimnazjum jak juz powiedzials rysuje sie wogól symbolu pierwiastka wchodzącego w skład jakiegoś związku kółeczka i krzyżyki - to tzw. wzór elektronowy. Dla przykładu narysujemy wzór elektronowy . Przy symbolu Ni rysujemy 10kóleczek, a dla odróżnienia przy symbolu O 6kółeczek (liczba kółeczek - patrz nr. grupy /są wyjątki/). I co widzimy że nikiel ma 10e^- walencyjnych natomiast tlen ma 6e^-. Zgodnie z prawem każdy chce miec oktet i zuzyc jak najmniej energi wiec atom niklu odda dwa elektronki tlenowi stając się kationem dwudodatnim a tlen anionem dwuujemnym. I zgodnie z ta reakcją wiązanie będzie jonowe.
Powiedz w której jestes klasie gim. bo wątpie zebys byla w liceum - to Ci jeszcze pomozemy, poczytaj książke do chemii, tam wszystko powinno pisać. Mogę Ci jeszcze tu wyłożyć orbitale i kwantówke ale to juz wiesz...wyzsza szkola jazdy, sam jestem w gimnazjum i z liczba falową męczyłem sie tydzień zanim zajarzyłem :D No ale już poszło z górki i teraz mam wszystko...jhak to sie mówi..? oo...w palcu :p :wink:
Pozdrawiam Cię


24 maja 2006, o 19:03
Zobacz profil
Post 
no to sie zdziwicie... chodze do 1 liceum :cry: no i mam prawie same 5 z chemi bo ogólnie mi idze bardzo dobrze tylko mamy taka pania...bez komentarza, wogóle jakby się urwała z księżyca...poprostu nic nie wytlumaczyla i odrazu sprawdzian wpisala... :(
to kółeczka czaje tylko dlaczego czasami jest krzyżyk?
i jak obczaic czy jony sa + czy -?


24 maja 2006, o 19:10
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, o 00:29
Posty: 703
Lokalizacja: behind enemy line
Post 
teoretycznie atomy pisane z lewej są zawsze dodatnie, a te zprawej ujemne, np NaCl --> Na^+ i Cl^-, albo HNO3 --> H^+ i NO3^-, bądz H2SO4 --> 2H+ i SO4^2-

Nie martw się tym, ja jak chodziłem do liceu (to było jeszcze cztery tygodnie temu :wink: ) to w pierwszej klasie nic prawie nie umiałem, ba w trzeciej to ja nie wiedziałem czym sa sole (albo to było pod koniec drugiej) a pisałem mature z chemii na poz rozszerzonym :wink:

_________________
Obrazek

Studentem jestem i nikt, kto ma wódkę, nie jest mi obcy.


24 maja 2006, o 20:04
Zobacz profil
Post 
oki, to juz caje, to jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje...kiedy sie bierze krzyzyki?:) i jak sie rysuje te wzory wiązań jonowych??


24 maja 2006, o 20:40
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, o 00:29
Posty: 703
Lokalizacja: behind enemy line
Post 
wzory wiązan jonowych robi się tak jak każde inne, czasami rysuje sie tylko taki zamalowany trójkąt równoramienny, podstawą zwróconyku bardziej elektroujemnemu atomowi, a tym czubkiem ku mniej elektroujemnych

a tych krzyżyków o których mówisz to nie czaję kompletnie, możesz to jakoś przybliżyć/?? :roll:

_________________
Obrazek

Studentem jestem i nikt, kto ma wódkę, nie jest mi obcy.


24 maja 2006, o 20:54
Zobacz profil
Post 
a jak wogole rozpoznac wiazanie jonowe?


24 maja 2006, o 23:47
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lip 2004, o 16:22
Posty: 243
Post 
Wiazanie jonowe występuje, kiedy róznica elektroujemności jest powyżej 1,7;) Oczywiście okolice 1,7 to są wiazania mieszane ;) Ale granica jest 1,7, jak taka róznica Ci wyjdzie między pierwiastkami, to zalicza sie takie wiazanie jako jonowe;)


25 maja 2006, o 00:01
Zobacz profil
****

Dołączył(a): 9 kwi 2005, o 13:33
Posty: 434
Lokalizacja: z bacówki z winem :D
Post 
1 lo same 5 powiedz jeszcze ze na biol chemie jestes ....

to co ioni napisali jest w kazdej ksiazce...
A pani ni z tąd ni z owąd wam odrazu wpisala ten sprawdzian :) ?

_________________
Obrazek
żaden dzień niejest dość wesoły aby niemożna się było uradować chemicznie :)
*** http://prace.sciaga.pl/28690.html ***
na 666 postach koncze pisanie siana :))


25 maja 2006, o 14:21
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
krzyżyki rysuje się w jednym atomie, a kółka/kropki w drugim, a rysuje sie je żeby się nie myliły i odróżnić elektrony walencyjne jednego atmou od e. wal. drugiego, ot cała filozofia; równie dobrze można i tu i tu kółka rysować albo i tu i tu krzyzyki, ale nie wiadomo jak zareaguje nauczyciel, moja mówiła, że obojętnie, tylko żeby sie nie mylilo

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


27 maja 2006, o 12:14
Zobacz profil
*****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 cze 2005, o 16:19
Posty: 304
Lokalizacja: Suchedniów, Poland
Post 
blizzard napisał(a):
wzory wiązan jonowych robi się tak jak każde inne, czasami rysuje sie tylko taki zamalowany trójkąt równoramienny, podstawą zwróconyku bardziej elektroujemnemu atomowi, a tym czubkiem ku mniej elektroujemnych

Że co?


27 maja 2006, o 13:04
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, o 00:29
Posty: 703
Lokalizacja: behind enemy line
Post 
hmm, sorki, te trójkąty (strałki) nie odnoszą się tyllko do jonowych. Mój błąd :roll:

_________________
Obrazek

Studentem jestem i nikt, kto ma wódkę, nie jest mi obcy.


27 maja 2006, o 13:52
Zobacz profil
****

Dołączył(a): 9 kwi 2005, o 13:33
Posty: 434
Lokalizacja: z bacówki z winem :D
Post 
to co opisales to sposob przedstawienia wiazania spolaryzowanego a nie jonowego :)

_________________
Obrazek
żaden dzień niejest dość wesoły aby niemożna się było uradować chemicznie :)
*** http://prace.sciaga.pl/28690.html ***
na 666 postach koncze pisanie siana :))


27 maja 2006, o 20:19
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, o 00:29
Posty: 703
Lokalizacja: behind enemy line
Post 
Hmm, pewnie masz rację. :roll: Nie uważałem zbytnio jak chemolka o tym mówiła :twisted:

_________________
Obrazek

Studentem jestem i nikt, kto ma wódkę, nie jest mi obcy.


28 maja 2006, o 00:36
Zobacz profil
Zasłużony dla forum

Dołączył(a): 13 lis 2005, o 19:46
Posty: 457
Lokalizacja: Mielec
Post 
To zacznij uważać bo uwspólnienie i przesunięcie to nie jest oddanie :)
To tak jakbys pożyczył siostrze laptopa dał laptopa lub razem z nią uzywał :) Osobiście wole kowalencyjne danie laptopa :D


28 maja 2006, o 13:51
Zobacz profil
Post 
sprawdziany przesuniety...jutro mam:) lice na sciągi ale naprawde dzieki temu forum no i oczywiście dzięki wam już sporo zrozumiałam:) dziekuje bardzo:)

Ps. sprawdzian wpisala ni z tad ni z owat...ale przełożylismy go bo i tak nasza kochana nauczycielka sobie wyszła na lekcji i jej nie było wogóle:)
no i w biol-chemie nie jestem...na szczeście:) mat-inf :wink: 8)

// to się wstydź - "mat-inf powinien wiedzieć wszystko" - motto nauczycieli mojej szkoły w stosunku do mojej klasy ;) o.r.s.


30 maja 2006, o 20:40
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..