Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 
Magnesy 
Autor Wiadomość
Post Magnesy
Słyszałem kiedyś, że obydwa bieguny magnesu mają swoje odpowiedniki w znakach "+" i "-". Czy to prawda? Jeżeli tak to powiedzcie, który biegun ma jaki odpowiednik? Czy ma to wpływ na przepuszczanie prądu przez magnes?


30 maja 2006, o 17:15
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Niezupełnie tak. Biegun zawsze jest północny albo południowy, a jeśli chodzi o prąd to może chodzić o indukcję.. Weź sobie podrecznik do fizyki z 3 klasy gim i tam masz o tym (wszystkie zasady wszystkich lewych i prawych rąk ;), ewentualnie google ;)


Ostatnio edytowano 30 maja 2006, o 21:50 przez jaozyrys, łącznie edytowano 1 raz



30 maja 2006, o 18:57
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Magnesy
Kwas siarkowy napisał(a):
Słyszałem kiedyś, że obydwa bieguny magnesu mają swoje odpowiedniki w znakach "+" i "-". Czy to prawda? Jeżeli tak to powiedzcie, który biegun ma jaki odpowiednik? Czy ma to wpływ na przepuszczanie prądu przez magnes?

Na Elektrodzie ban by był za takie pytanie. Tutaj to przechodzi :lol:


30 maja 2006, o 20:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 kwi 2006, o 09:58
Posty: 25
Lokalizacja: piotrków trybunalski
Post 
co do magnesów uwarunkowane jest to budowa czastek. czastki zelaza sa dipolami wiec po jednej stronie maja biegun dodatni (jadro-protony) a po drugiej elektrony czyli ujemne i poniewaz sztabka sklada sie z mnustwa czasteczek i kazda z nich jest dipolem dlatego nie mozemy magnesu rozdzielic na biegun polnocny i poludniowy


co do forum to na trioda za takie pytanie goscia by sie wypowiadalize 20 postów w kazdym z nich by cie opiepszali a nie udzielili by konkretnej odpowiedzi


to atom ma zawsze elektrony po jednej stronie ? :) - blady

_________________
jak sie POMYLE to mnie poprwacie:D


30 maja 2006, o 22:20
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2006, o 21:50
Posty: 439
Post 
ja może zamknę ten temat bo coraz większe herezje i nie mogę już na to patrzeć ;]
http://pl.wikipedia.org/wiki/Magnetyzm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Magnes
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pole_magnetyczne


Ostatnio edytowano 31 maja 2006, o 19:04 przez blady, łącznie edytowano 6 razy



30 maja 2006, o 23:23
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
Cytuj:
to atom ma zawsze elektrony po jednej stronie ? Smile - blady

ale jeżeli się nie myle to atomy mają różną elektroujemność i mogą przyciągać elektrony na jedną stronę, a jeżeli w ciele są gromady takich atomów że w jedną strone sie ustawiają to mamy do czynienia z domenami ;]

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


31 maja 2006, o 18:23
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2006, o 21:50
Posty: 439
Post 
Co ma elektroujemność do magnetyzmu ?:)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektroujemno%C5%9B%C4%87
Proszę o nie wprowadzanie ludzi w błąd ... Najpierw poczytać a potem pisać.
Odpowiedzi na ten temat znajdziecie w podanych linkach.
Proszę już nie pisać o tym co to jest magnetyzm - będę usuwał takie posty.
Temat zostaje otwarty ponieważ ktoś może zadać ciekawsze pytanie.


31 maja 2006, o 18:44
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
ale ja nie napisałem o elektroujemności ot tak, tylko odpowiedziałem na Twoje pytanie:
Cytuj:
to atom ma zawsze elektrony po jednej stronie ? Smile - blady

co do reszty wypowiedzi adamd90 mam mieszane uczucia, sam nie wiem

na moje pytanie odpowiedziałeś źle - atom nigdy niema elektronów po jednej stronie :) one sobie krążą po orbicie. A zjawisko magnetyzmu związane jest nie z ruchem po orbicie tylko ruchem obrotowym elektronu woku własnej osi. - blady

:D chyba się nie rozumiemy - odpowiedziałem na pytanie mimo że nie tyczy magnetyzmu, a nie chce się wdawać w szczególiki, bo jeżeli mamy dzielić włos na czworo, to elektrony nie krążą wokół atomu, tylko istnieją wszędzie z danym prawdopodobieństwem, ale chodzi mi o to ze jak mamy np. Wodę, to przecież wiadomo ze elektrony są bardziej przyciągane do tlenu, nie? Czyli na samej końcówce wodoru jest najmniejsze prawdopodobieństwo jeżeli chodzi o sfery atomu, czyli są tam rzadziej, czyli tak jakby ma elektrony po stronie tlenu albo części atomu wodoru bliżej tlenu - rozumiesz :D taki skrót myślowy, ale myślę ze czas zakończyć dyskusje, bo mimo ze może ciekawa to coraz bardziej bez sensu, bo to jest przekomarzanie się dzieci takich (w końcu dzień dziecka mam nie ? :D) ;]
Wiec obaj mam nadzieje wiemy o co drugiemu chodzi i jest spoko :wink:

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


Ostatnio edytowano 4 cze 2006, o 15:34 przez daniel90, łącznie edytowano 1 raz



31 maja 2006, o 19:14
Zobacz profil
Post 
To może inne pytanie, które da mi odpowiedź:
Gdy w generatorze cewka zbliża się do któregoś z biegónów magnesów, to prąd wytwarza się... no właśnie. jaki prąd (o jakim znaku) generuje się przy odpowiednim biegunie?


2 cze 2006, o 13:59
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Jesli dobrze pamiętam, to zasada lewej ręki brzmi tak:
złóż palce lewej ręki i skieruj je zgodnie z pozornym kierunkiem prądu na solenoidzie (na cewce - od plusa do minusa) i jednocześnie zgodnie z tym jak idzie drut. Północ jest wskazywana przez twój kciuk (kąt prosty). Nie można powiedzieć, że np. północ jest zawsze po stronie plusa, bo to zależy od tego czy solenoid jest prawo czy lewoskrętny.. Spróbuj to sobie wyobrazić ;) A jak nie to szukaj sam na googlach


2 cze 2006, o 17:26
Zobacz profil
Post 
ale mi nie chodzi o tworzenie elektromagnesu, tylko o wytwarzanie prądu przez generator.


3 cze 2006, o 07:24
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
To jest tak, że magnes stara się zatrzymać cewką (taka siła działa).
Czyli jak sie zbliża cewka to siła działa w drugą stronę, czyli jak się zbliża do północnego bieguna, to na cewce musi się wytworzyć też północny.
I teraz jest taka fajna zasada, że literce 'S' rysujesz strzałki na końcu i w tą stronę płynie prąd, a przy 'N' wybrzuszasz boki literki i rysujesz na końcach strzałki i też wskazuje to kierunek prądu.
Mam nadzieję, że wytłumaczyłem, jak jakieś jeszcze pytania to na gg: 2533134 albo na Skype: ddaniel90

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


3 cze 2006, o 22:09
Zobacz profil
Post 
daniel90 napisał(a):
bo jeżeli mamy dzielić włos na czworo, to elektrony nie krążą wokół elektronu, tylko istnieją wszędzie z danym prawdopodobieństwem,


Hehe pewnie że elektrony nie krążą wokol elektronu ale rozumiem że mialo być atomu, a teraz tak: to co one w takim razie robia jak nie krażą wokól atomu :roll: :lol: "istnieją wszędzie z danym prawdopodobienstwem" nie czaje tego kompletnie czyli uwazasz ze one sie nie wiem jak to określić ,teleportuja?? :lol: a może otwirają sobie tynele czasoprzestrzenne skoro "istnieja wszedzie z danym prawdopodobieństewm" .już dzieci w 4 podstwowce wiedzą że elektrony krążą naokolo atomu


4 cze 2006, o 11:50
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Gizmo, dzieciom zarówno w podstawowce jak i w gimnazjum opowiada się bajki. Model o którym mówisz (model Bohra) nie obowiązuje już od kilkudziesięciu lat, jednak nadal używa się go w szkolnictwie jako uproszczenia. Obecnie przyjmowany jest model kwantowy, który mówi własnie między innymi, że nie da się jednoznacznie określić położenia elektronu w danym czasie, gdyż ma on naturę korpuskularno-falową tak jak fotony. Dlatego mamy tu do czynienia z chmurą elektronową, czyli obszarem którego gęstość wyraża prawdopodobieństwo znalezienia w nim elektronu.


4 cze 2006, o 14:26
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
Gizmo napisał(a):
daniel90 napisał(a):
bo jeżeli mamy dzielić włos na czworo, to elektrony nie krążą wokół elektronu, tylko istnieją wszędzie z danym prawdopodobieństwem,


Hehe pewnie że elektrony nie krążą wokol elektronu ale rozumiem że mialo być atomu, a teraz tak: to co one w takim razie robia jak nie krażą wokól atomu :roll: :lol: "istnieją wszędzie z danym prawdopodobienstwem" nie czaje tego kompletnie czyli uwazasz ze one sie nie wiem jak to określić ,teleportuja?? :lol: a może otwirają sobie tynele czasoprzestrzenne skoro "istnieja wszedzie z danym prawdopodobieństewm" .już dzieci w 4 podstwowce wiedzą że elektrony krążą naokolo atomu

oczywiście pierwsze to literówka, a co do drugiego to masz tak jakby rację, jest jeszcze wiele do zbadania, ale powiedzmy, że tam zachodzi coś na kształt teleportacji

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


4 cze 2006, o 15:35
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 11 lis 2008, o 02:31
Posty: 251
Lokalizacja: z Epicentrum
Post 
Tak żeby nie zakładać nowego tematu...
interesuje mnie substancja której już bardzo cienka warstwa nie przepuści pola magnetycznego magnesu trwałego.Istnieje w ogóle coś takiego?
na przykładzie:coś żeby wsadzić po miedzy dwa magnesy (jak np. kartka papieru) i żeby oddziaływania po miedzy nimi ustały.
Pozdrawiam i przepraszam jeżeli napisałem coś głupiego nie znam się na tym :oops:


5 lip 2009, o 16:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lip 2009, o 16:00
Posty: 3
Lokalizacja: z kinder niespodzianki.
Post 
Muody napisał(a):
Tak żeby nie zakładać nowego tematu...
interesuje mnie substancja której już bardzo cienka warstwa nie przepuści pola magnetycznego magnesu trwałego.Istnieje w ogóle coś takiego?
na przykładzie:coś żeby wsadzić po miedzy dwa magnesy (jak np. kartka papieru) i żeby oddziaływania po miedzy nimi ustały.
Pozdrawiam i przepraszam jeżeli napisałem coś głupiego nie znam się na tym :oops:


Idąc za wujkiem google...
" Istnieją takie materiały, ale są bardzo drogie.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mumetal
http://test1.contenttest.net/Aaronia-Ma ... d_en.shtml
http://www.lessemf.com/mag-shld.html "


5 lip 2009, o 22:40
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post 
Pytasz się tylko teoretycznie czy do czegoś tego potrzebujesz? Na fizyce mieliśmy zadania typu : W polu magnatycznym o jakimś natężeniu umieszczono cośtam i dodatkowo przewodnik z prądem. I dobierałeś natężenie tak a by w danym punkcie pola te się zniosły... itp.


5 lip 2009, o 22:50
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 11 lis 2008, o 02:31
Posty: 251
Lokalizacja: z Epicentrum
Post 
Hmm a orientuje się ktoś jak obliczyć jaka warstwa tego mumetalu jest w stanie całkowicie zatrzymać pole magnetyczne magnesu o momencie magnetycznym X ?
Pit potrzebuje to do określonej rzeczy ;)


6 lip 2009, o 00:31
Zobacz profil
Nauczyciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2007, o 21:59
Posty: 963
Lokalizacja: Katowice
Post 
To nie działa tak, jak myślisz. Mumetal ma doskonałą przenikalność magnetyczną i można ekranować nim zamknięte przestrzenie nieco podobnie, jak czyni to puszka faradaya - linie pola wędrują przez mumetal, a nie przez powietrze, o względnej przenikalności niemalże równej 1.

_________________
<wyk> Państwo się nie martwią że brakuje miejsc, tylko wykład wszyscy mają w jednej sali, konkurs będziecie pisać w warunkach normalnych.
<g>Wolałbym w standardowych, kurtkę zostawiłem w szatni.


6 lip 2009, o 16:40
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post 
No to teoretycznie mogłbyś wprowadzić trzecie pole które znosiłoby to od pierwszego magnesu, czyli siły działające na ten drugi by się zrównowarzyły... :P


6 lip 2009, o 22:32
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 11 lis 2008, o 02:31
Posty: 251
Lokalizacja: z Epicentrum
Post 
No właśnie Pit myślałem o tym ale chodzi o coś co nie wymaga nakładu energetycznego coś co wystarczy przyłożyć i samo z siebie odbija/nie przepuszcza pola magnetycznego..nie wiem czy coś takiego istnieje a 3 cie pole trzeba by wytworzyć pewnie poprzez elektryczność.


6 lip 2009, o 23:02
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 mar 2008, o 11:42
Posty: 56
Post 
Istnieją materiały nie przepuszczający pola magnetycznego o ile pamiętam są nimi wszystkie nadprzewodniki :D


7 lip 2009, o 21:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..