Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Bateria chemiczna 
Autor Wiadomość
Post Bateria chemiczna
Czy może mi ktoś powiedzieć, jak zrobić prostą "baterię"? np. miedź i cynę wkładamy do jakiegoś kwasu (mi nawet na ogórkach kiszonych wyszło :) ) i mamy prąd. Plix podajcie jakieś podobne sposoby.


14 wrz 2006, o 15:21
Post 
ogniwo Daniella

do dwóch zlewek nalewasz : do I rr ZnSO<sub>4</sub> a do II rr CuSO<sub>4</sub>. do I wkładasz płytke z Zn a do II płytke z Cu. Łączysz obie (zlewki) kluczem elektrolitycznym a płytki łączysz drutem (nie wiem z czego powinien być drut) - et voila !! przez układ przepływa prąd


14 wrz 2006, o 15:44
@GROŹNY WOŹNY
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2004, o 14:23
Posty: 389
Lokalizacja: CLK KGP
Post 
crazychemist napisał(a):
(...) a płytki łączysz drutem (nie wiem z czego powinien być drut) - et voila !! przez układ przepływa prąd


Drut najlepiej żeby był z przewodu (przewodzącego prąd, dla mniej kumatych ;) ) - na drutach to można sweterki robić :P albo co tam komu się kojarzy ;) Pozatym lepiej w ten przewód wpiąc jakąś żaróweczkę, miernik etc., żeby doświadczenie było kompletne i mogliśmy zaobserwować przepływ prądu - no chyba że ktoś widzi jak elektrony sobie "popędzają" w przewodach :lol: :wink:
Pozdrawiam
Szymon

_________________
"dostałeś ostrzeżenie. trzy ostrzeżenia to ban. czytaj regulamin i używaj przeglądarki. witaj na forum"


14 wrz 2006, o 17:21
Zobacz profil
*
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 maja 2006, o 15:30
Posty: 131
Post 
Bierzesz blaszki miedziane i cynkowe pojemniczki po filmach do aparatu.
Wycinasz z blaszek elektrody. Wsadzasz do pojemnikó po filmach. oczywiście może byc coś większego.

Elektrolt:
płatki ryżowe i woda ;) Sie nie śmiejcie to działa!! Na następny dzień zkwaśnieje i bateryjka gotowa.

Robymy kilka ogniw żeby było więcej volt. Łączymy je szeregowo.

_________________
Wszystko o co tu piszę znalazłem w internecie


14 wrz 2006, o 17:45
Zobacz profil
Post 
ile volt wytwarza 1 ogniwo z płatków rzyżowych? :)


14 wrz 2006, o 19:44
*
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 maja 2006, o 15:30
Posty: 131
Post 
To jest tak:
pomiędzy ekektrodą cynkową i węglową masz około 1,5V. Miałem jak się to liczy w szkole średniej i zapomniałem jak to się liczyło. Można dobierając elektrody uzyskac mniej lub więcej volit, na jednym ogniwie masz słabe natężenie.

_________________
Wszystko o co tu piszę znalazłem w internecie


14 wrz 2006, o 20:29
Zobacz profil
Post 
Dzięks. Spróbóję. Może zna ktoś jeszcze jakiś sposób? Chodzi mi (tak jak wpisałem w pierwszym poście) o baterię prostą do zrobienia (np. bateria "ryrzowa")


15 wrz 2006, o 13:04
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Najprostszy jest stos Volty


15 wrz 2006, o 14:49
Zobacz profil
Post 
Najprymitywniejszy stos Volty,
to można zrobić z temperówki ...

Większość temperówek
(a przynajmniej wiekszość, z jakimi miałem doczynienia)
posiada korpus z duraluminium i ostrze ze stali nierdzewnej.

Jeśłi odzdzielimy je bibuła zwilżoną elektrolitem
(np. słoną wodą, ew. śliną :roll: ), to możemy otrzymać nawet odrobinę ponad 1V.

Totalna prowizorka, ale powinno działać.

Troche mniejsza prowizorka,
to monety 5 i 20gr układane naprzemian
przedzielane bibułą nasączoną elektrolitem.
(20gr-5gr-bibuła-20gr-5gr-...)
0,22V z każdej pary monet.


15 wrz 2006, o 15:51
Post 
Stosu volty juz prubowalem, ale za mały prąd wytwarzał.


15 wrz 2006, o 19:04
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Nie spodziewaj sie, ze pozostałe propozycje dadzą ci dużo więcej.. Trzeba połączyć wiele równolegle (pięciozłotówek pewnie tyle nie masz, wiec kombinuj ;)). Ale skoro piszesz o natężeniu, to znaczy że nei chdozi tylko o samo doświadczenie, ale o konkretne zastosowanie.. Mógłbyś je zdradzić?


15 wrz 2006, o 19:28
Zobacz profil
Post 
Po prosto chciałbym uzykać własnoręcznie jak najwieksze napięcie, z czegos, co bedzie zajmowało jak najmniej miejsca, jak najprościej. Np. ogniwo vloty wytwarza proporcjonalnie do wielkości mniejsze ilości energi, niż owe cyna i miedź zanórzone kwasie o których pisałem w pierwszym poście. Wydajniej wyszło nawet na ogórku kiszonym !! (0,35v na kawałek ogórka, który miał ok. 1,5cm gróbości.)


16 wrz 2006, o 10:46
******

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 19:30
Posty: 693
Lokalizacja: Grudziądz / Gdańsk
Post 
Proponuję pierwszy lepszy podręcznik o elektrochemii, masz tam metody obliczeń potancjałów, stężeń elektrolitów etc. przy różnego rodzaju ogniwach, a jest ich naprawdę sporo m.in. Volty, Danniela, Kalomelowe, stężeniowe etc. a przy przeliczaniu potencjałów przydaje się wzór Nernsta. Tutaj masz wzór z wiki nie chciało mi się przepisywać .

Obrazek

a jeżeli chcesz jakieś pożądne ogniwo polecam ogniwo Edisona, tzw. ogniwo alkaliczne

Fe<sup>0</sup>, Fe<sup>2+</sup> | KOH | Ni <sup>3+</sup>,Ni<sup>2+</sup>, Ni<sup>0+</sup>

Policzył bym Ci jeszcze potencjał ale nie mam w tablicach potencjału standardowego ogniwa redoks Ni<sup>3+</sup> na Ni<sup>2+</sup>

Pozdrawiam Kein :)

_________________
Dumny student Politechniki Gdańskiej i jej wspaniałego wydziału Chemicznego na kierunku Biotechnologia !


GG:3716505


19 wrz 2006, o 19:08
Zobacz profil
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
1. Potencjał Ni3+ / Ni2+ masz na Vortalu w tablicach
2. Najlepszym kompaktowym źródłem prądu są akumulatory litowo-jonowe - są w telefonach, wiertarkach akumulatorowych, dobrych zdalnie sterowanych samochodach, notebookach itp. Większej gęstości energii w domu nie uzyskasz. :wink:
3. Ew. można ogniwo hmm nie pamiętam już kogo - zanurza się płytkę miedzianą i cynkową w kwasie siarkowym (roztwór gdzieś tak 25%) - mamy coś koło 1,5V. Większe napięcie można zrobić poprzez łączenie szeregowe, a większy prąd przez wstawienie większej liczby płytek. Płytkę cynkową można wziąć z płaskiej baterii 4,5V (bardzo stary rodzaj, dość duże - gdzieś tak 7 x 7 cm, z metalowymi stykami wystającymi u góry) - trzeba ją zmasakrować i przeciąć trzy ogniwa które się tam znajdują.

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


17 paź 2006, o 19:48
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 19:30
Posty: 693
Lokalizacja: Grudziądz / Gdańsk
Post 
tweenk to ogniwo Volty :D

_________________
Dumny student Politechniki Gdańskiej i jej wspaniałego wydziału Chemicznego na kierunku Biotechnologia !


GG:3716505


17 paź 2006, o 19:59
Zobacz profil
Post 
Prosta i mocna bateryjka? Polecam ogniwo Poggendorfa : do szklanki wlewamy ostrą chromiankę (roztwór dwuchromianu potasu w kwasie siarkowym, może być akumulatorowy), wkładamy pałeczkę węglową z oryginalnego ogniwa cynkowo-węglowego i blaszkę cynkową. Ma ok. 1.8-2.0V i naprawdę spory prąd. Żaróweczki od latarek świecą aż miło. Przy okazji: chrom pięknie redukuje się, z czerwonego na zielony :) Pzdr


19 paź 2006, o 20:55
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
a ja polecam akumulator Edisona wspomniany przez Keina, daje prąd 1,15 V naładowany, poza tym mocny prąd daje ogniwo Bunsena,

Poza tym, panie Kwas siarkowy, zdecyduj czy chodzi ci o duży prąd czy o duże napięcie. Żeby uzyskać duży prąd łaczy się ogniwa równolegle, a dla napięcia szeregowo. :)

PS a zawsze można wykorzystać starą ładowarkę do telefonu czy coś podobnego jako źródło prądu stałego, z mojej przy ładowaniu był prąd 0,35 A, a bez oporu wewnętrznego całe 3 A :)

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


19 paź 2006, o 23:52
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 maja 2006, o 18:23
Posty: 24
Lokalizacja: Kraków
Post 
Większość ładowarek do telefonów daje prąd pulsacylny, ale to raczej nie jest zbyt istotne


20 paź 2006, o 17:31
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2005, o 20:10
Posty: 608
Lokalizacja: Kraków
Post 
Sekowski opisuje cztery ogniwa:
1. To, o ktorym juz mowiliscie z blaszki cynkowej i miedzianej
2. Ogniwo Leclanche'go
3. Ogniwo Bunsena
4. I ogniwo zbudowane z dwoch blaszek cynkowych i plytki z CuO


25 paź 2006, o 16:44
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
kamel191 napisał(a):
Większość ładowarek do telefonów daje prąd pulsacylny, ale to raczej nie jest zbyt istotne


grunt, że ma jeden kierunek, w końcu baterię w telefonie mozna nim naładować, a to też jest elektroliza :)

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


25 paź 2006, o 19:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..