Pozwolę sobie tu podlinkować dwa doskonałe narzędzia, ponieważ tworzenie bootowalnego pendrive z obrazów pod windowsem napotyka czasami na trudnośc (w przeciwieństwie do linuxa, gdzie istnieje polecenie dd)
1:
(Niestety opis po rosyjsku, ale sam program jest po angielsku) -
Flashnul, utilita dlia prowierki Flash-diskow. Za pomocą tego narzędzia można wgrać obraz systemu na pendrive, formatować niskopoziomowo dyski USB, itd, itd. UWAGA - zanim naciśniesz enter używając tego progamu, upewnij się czy wybrałeś pendrive a nie dysk twardy, bo można sobie nieodwracalnie zniszczyć dane !
http://shounen.ru/soft/flashnul/
2: Bardzo wygodny, graficzny program do tworzenia bootowalnych dysków USB z obrazem fedory - choć nie ma problemu, aby wgrać na dysk obraz dowolnego innego systemu.
Fedora liveusb-creator
https://fedorahosted.org/liveusb-creator/
Tak BTW to fedora była chyba najlepszym dla mnie linuksem którego używałem (a używałem Mandrake, Slackware, Gentoo, SuSe, Arch, Debiana). Spora część postów na tym forum była napisana właśnie pod fedorą.
Jeżeli ktoś nie chce poświęcać jakiegoś dysku na linuksa, do do edukacyjnych zadań bardzo dobry jest właśnie system na dysku USB. Miałem taki pendrive, kiedy mieliśmy na uczelni zajęcia ze skryptów pod linuksem, a kumple nie mieli linuxa - wystarczyło włożyć pendrive do laptopa, i sru. Linuks gotowy, można zapisywać pliki na pendrive ( w przeciwieństwie do systemów odpalanych z DVD), net chodził, wi-fi też, filmy działały, do okazyjnego użytku jest to bardzo dobre.
Są dostępne specjalne dystrybucje (w zasadzie zwykle są to specjalne wersje zwykłych dystrybucji) - nie wersje służące do instalacji ! przeznaczone właśnie do takiego użytku z USB. klasyką jest np. dystrybucja o wiele mówiącej nazwie
pendrive linux Są też programy, które pozwalają na łatwe wgranie na USB w zasadzie dowolnej normalnej dystrybucji, przy obecnie dostępnych pendrajwach o pojemności 16 czy 32 GB jest to możliwe.