Dołączył(a): 20 lis 2013, o 19:24 Posty: 88 Lokalizacja: Polska
Molibden i kwas azotowy
Witam! Roztworzyłem kilka drucików z molibdenu (wyjęte z żarówek) w stężonym gorącym kwasie azotowym (łaźnia wodna). Wcześniej próbowałem roztworzyć je jak przykazał Sękowski w siarkowym, co wydało mi się dość dziwne. Zgodnie z moimi przeczuciami, 10 minutowe gotowanie w H2SO4 nie przyniosło żadnych efektów, poza tym, że kwas nieco ściemniał. Po podgrzaniu z HNO3 zaczęły wydzielać się tlenki azotu, a roztwór przybrał barwę dość intensywnie niebieską. Pytanie co otrzymałem w wyniku tej reakcji, bo znając charakter molibdenu, azotan (v) byłby zbyt prosty. Czyżby jakieś złożone poli-tlenki?
1 gru 2015, o 15:25
Arion
***
Dołączył(a): 12 gru 2005, o 22:33 Posty: 608 Lokalizacja: Poznań
Re: Molibden i kwas azotowy
Najpierw poszło tak: Mo +HNO3 -> H2MoO4 + NOx + H2O, a później zaszło coś z poniższych wariantów:
"Przez redukcję jonów Mo(VI) w słabym roztworze kwasu solnego ( < 2 N HCl) powstają związki o intensywnym niebieskim zabarwieniu (w postaci roztworu koloidalnego lub osadu), w których molibden częściowo znajduje się na stopniu utlenienia +5, a częściowo + 6 . W środowisku stosunkowo stężonego kwasu solnego (np. w 8 N HCl) jony molibdenu(VI) redukują się do jonów [MoCI5]2- barwy zielonej, a w środowisku rozcieńczonego kwasu solnego (2 N HCl) — do żółtawobrązowych lub intensywnie brązowych jonów molibdenu(V). Molibden(VI) tworzy związki kompleksowe z jonami chlorkowymi, fluorkowymi, szczawianowymi, winianowymi i cytrynianowymi."
Lit.: Busiew A, Tipcowa W, Iwanow W - Chemia analityczna pierwiastków rzadkich; str. 285 i dalsze.
_________________ Chemik nie upija się, tylko zwiększa labilność konformacyjną.
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników